Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko a Srbsko podpísali dohodu o spolupráci v energetike

Slovenský minister hospodárstva Juraj Miškov spolu so srbským ministrom baníctva a energetiky Petarom Škundričom podpísali dohodu o spolupráci. Osobitná medzirezortná dohoda by mala uľahčiť prienik slovenských subjektov na srbský trh. Zároveň je jej cieľom aj umožniť priame zadanie realizácie energetických projektov slovenským spoločnostiam bez povinnosti účasti na tendroch.

Prvým projektom, ktorý by sa mal realizovať na základe tejto dohody, je plynovod na trase Alexandrovac – Novi Pazar. Hlavnými partnermi pri jeho plnení budú spoločnosť Srbijagas Novi Sad a slovenské konzorcium vedené spoločnosťou Euroframe, a. s., Skalica.

Slovenský partner okrem finančnej spoluúčasti ponúklo srbskej strane aj možnosť predĺženia plynovodu do mesta Tutin a ďalej do Čiernej Hory. Firma zároveň potvrdila záujem aj o vybudovanie podzemných zásobníkov zemného plynu.

„Črtá sa aj spolupráca pri výstavbe paroplynového cyklu v Novom Sade, subdodávky pre dostavbu blokov elektrární Kolubar a Obrenovac, softvérový projekt pre MBE Srbska, dodávku modernej technológie na hlbinnú ťažbu či výstavbu veterných elektrární v lokalitách Vršac a Sremski Karlovac,“ uzavrel rezort hospodárstva SR.

Dohody podobného charakteru podpísala vláda Srbskej republiky už s Čínou, Tureckom a s ČR. S prípravou dokumentu medzi Slovenskom a Srbskom sa začalo ešte v decembri 2010.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.