Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pokladanie plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Práca na ukladaní plynovodu - ilustračný záber. Foto: SITA/AP Photo/Dmitry Lovetsky
24. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Slovensko a Maďarsko sa dohodli na prepojení plynovodu

Partneri projektu sa dohodli, že nové prepojenie začne komerčnú prevádzku 1. januára 2015. Spoločnosť Eustream, podobne ako MGT, už vyhlásila verejné obstarávanie potrubného materiálu a prác na slovensko-maďarské plynovodné prepojenie. Predpokladaná hodnota projektu sa odhaduje na 160 miliónov eur. Projekt je podporený z Európskeho energetického programu pre obnovu (EEPR) sumou 30 miliónov eur.

Projekt významným spôsobom prispeje k európskej energetickej bezpečnosti a diverzifikácii prepravných trás. Nová cezhraničná kapacita pomôže k zlepšeniu likvidity trhu s plynom a k zvýšeniu bezpečnosti dodávok zemného plynu do stredoeurópskeho regiónu. Strategický význam projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

„Sme radi, že dynamický a konštruktívny prístup, ktorý sme si zvolili, priniesol viditeľný pokrok v tomto projekte celoeurópskeho významu. Eustream verí, že účastníci trhu potvrdia svoj záujem o prepravu a vybudovanie plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, teda môže byť riadne dokončené,“ uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Gunnar Löwensen.

Plánovaný obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 5 miliónov kubických metrov bude mať dĺžku približne 115 kilometrov, z toho 94 kilometrov na území Maďarska a 21 kilometrov na slovenskom území. Plynovodné prepojenie spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.