Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod SR PL
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Rcbodden (licencia Creative Commons)
2. februára 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko a Maďarsko podpísali dohodu o plynovodnom spojení

Pondelok – 24.1.2011

Slovensko:

Jadrová elektráreň V1 v Jaslovských Bohuniciach je už bez vyhoretého jadrového paliva. Ukončil sa tak proces transportu palivových tyčí do medziskladu, ktorý sa nachádza mimo budovy reaktora. Prevoz prevádzkovala spoločnosť JAVYS. (viac informácií)

Európska únia:

Rakúsky súd rozhodol o tom, že prezident rakúskeho koncernu OMV je vinný z manipulovania trhu pri predaji akcií maďarskej spoločnosti MOL. Wolfgang Ruttenstorfer bude zároveň čeliť ďalšiemu súdnemu procesu v súvislosti so zneužitím informácií v obchodnom styku. (viac informácií)

Malé vodné elektrárne v Českej republike, ktoré prevádzkuje koncern ČEZ, vyrobili v roku 2010 o takmer štvrtinu elektriny viac ako rok pred tým. Dôvodom boli najmä výdatné zrážky, ale tiež modernizácia prevádzok. V roku 2010 sa z týchto zdrojov celkom vyrobilo 265 GWh elektrickej energie, informovala spoločnosť ČEZ Obnoviteľné zdroje. (viac informácií)

Svet:

Náklady na energie rastú v ostatných rokoch najrýchlejšie, odznelo na odbornej prednáške v Schneider Electric Energy Efficiency Theatre v rámci kongresu WFES 2011 v Abú Dhabi. Ceny energií rastú a budú i naďalej rásť najmä pre tri dôvody: dopyt po energiách rastie (globálne i regionálne), znižuje sa dostupnosť konvenčných zdrojov energií a súčasne sa veľmi intenzívne mení energetická legislatíva, čo vytvára potrebu investovať do energetickej transformácie. (viac informácií)

Ruský Transnefť presmeroval dodávky ropy určené pre Bielorusko. Dôvodom je, že Moskva sa nedokázala dohodnúť s Minskom na cene za ropu. Nestalo sa tak ani po rokovaní ruského a bieloruského premiéra koncom minulého týždňa. (viac informácií)

Ruskí výrobcovia našli spôsob ako obísť zákaz predaja stowattových žiaroviek. Firmy tak začali vyrábať žiarovky s príkonom 95 wattov, ktoré sú v súľade s toleranciou technickej normy. Zákon o zákaze zaviedol prezident Dmitrij Medvedev a platí od začiatku 2011, so sankciami však zatiaľ nepočíta. (viac informácií)

Utorok – 25.1.2011

Slovensko:

Cena za teplo v Považskej Bystrici vzrastie v roku 2011 len o 0,5 %. V porovnaní s ostatnými dodávateľmi tepla na Slovensku je zdraženie len minimálne. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odhadol nárast ceny tepla na Slovensku pre rok 2011 zhruba o 6,12 %. (viac informácií)

Európska únia:

Spotreba zemného plynu v Česku stúpla v roku 2010 medziročne o 10 %, informovala česká plynárenská únia (ČPU). Dôvodom je najmä zvýšená priemyselná výroba ako aj nižšie teploty počas minulého roka.  Trend rastu spotreby plynu by mal pokračovať aj v tomto roku. (viac informácií)

Svet:

Rusko a Azerbajdžan podpísali dohodu o dodávke zemného plynu v roku 2011. Zmluva medzi Gazpromom a azerbajdžanským koncernom SOCAR hovorí o celkovom objeme 2 mld. m3. (viac informácií)

Mazda chce vyrábať elektromobily. Japonská automobilka v súčasnosti vyvíja auto na elektrický pohon, ktoré bude určené primárne pre vládne úrady a firmy v Japonsku. (viac informácií)

Zásoby ropy v Bielorusku postačia maximálne do konca januára, varovali zástupcovia domácich rafinérií. Ruský Transnefť neobnovil dodávky suroviny do krajiny potom, čo sa nepodarilo vyriešiť medzištátny spor o cenu ropy. (viac informácií)

EÚ a  USA sa môžu čoskoro stať pre investorov v oblasti OZE a energetickej efektívnosti málo zaujímaví, odznelo minulý týždeň na WFES 2011 v Abú Dhabi. Dôvodom sú regulačné a legislatívne rámce. Investori sa môžu potenciálne presunúť do Číny alebo krajín Perzského zálivu. (viac informácií)

Streda – 26.1.2011

Slovensko:

Slovenská premiérka Iveta Radičová a maďarský premiér Viktor Orbán podpíšu v piatok 28. januára medzinárodnú dohodu o cezhraničnom plynárenskom prepojení. Práce na realizačnom projekte by sa mali začať už v tomto roku. Projekt slovensko-maďarského plynárenského prepojenia je súčasťou plánovaného plynárenského koridoru sever – juh. Sústava plynovodov má spájať terminály pre LNG v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať bude všetkými krajinami V4 a Chorvátskom. Projekt slovensko-maďarského prepojenia sa pripravuje už od júna 2009, kedy slovenský prepravca plynu „eustream, a.s.“ a maďarský prepravca FGSZ podpísali príslušné memorandum o porozumení. (viac informácií)

Európska únia:

Francúzsko chce postaviť pobrežné veterné parky v celkovej hodnote 10 miliárd eur. Cieľom je zvýšiť výrobu elektriny z OZE. Veterná energia v krajine sa v súčasnosti podieľa na celkovej produkcii elektrickej energie menej než dvomi percentami.  (viac informácií)

Európska komisia (EK) dostala dôležitý prísľub dodávok zemného plynu od Turkménska a Azerbajdžanu pre plynovod Nabucco. Obidve krajiny sú v budúcnosti schopné exportovať do Európy spolu 31 miliárd kubíkov suroviny. Plynovod s podporu EÚ by sa mohol začať stavať už v roku 2012 alebo 2013, informoval komisár EÚ pre energetiku Gunther Oettinger. (viac informácií)

Štvrtok  – 27.1.2011

Slovensko:

Strana SMER-SD považuje správanie vlády v oblasti regulácie cien energií za trestuhodné, vyhlásil jej predseda Robert Fico. Ako uviedol bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, súčasné ministerstvo hospodárstva a výstavby dostatočne nevyužíva svoje kompetencie v oblasti regulácie. (viac informácií)

Európska únia:

Britská ropná prieskumná spoločnosť Heritage objavila obrovské ložisko zemného plynu v Kurdskej autonómnej oblasti v Iraku. Na základe odhadov by mohla obsahovať až 12,3 mld. kubických stôp zemného plynu. (viac informácií)

Svet:

V amazónskom pralese v Brazílii vyrastie obria hydroelektráreň Belo Monte. Vláda už vydala povolenie pre výrub 238 hektárov dažďového pralesa. Elektráreň sa má dokončiť v roku 2015  a odhadované náklady na výstavbu by mali dosiahnuť 15 mld. amerických dolárov. (viac informácií)

Piatok – 28.1.2011

Európska únia:

Grécko chce postaviť naväčšu fotovoltaickú elektráreň na svete s inštalovaným výkonom 200 MW. Náklady na projekt sa odhadujú na 600 mil. eur. (viac informácií)

Podiel tuhých palív v Česku postupne klesá. Z 54 % v roku 2000 klesol ich podiel za deväť rokov na úroveň 46 %. Naopak, v krajine vzrástol podiel kvapalných palív a na vzostupe je aj výroba elektrickej energie. (viac informácií)

V roku 2012 Maďarsko vyhlási tender na rozšírenie jedinej atómovej elektrárne v Paks. Verejná súťaž by sa mala vyhodnotiť v roku 2013, pričom projekt by sa mal dokončiť najneskôr do roku 2030. (viac informácií)

Energetická spoločnosť ČEZ prišla pri hackerskom útoku na český register obchodovania s emisnými povolenkami o 700.000 povoleniek. V priebehu minulého týždňa z registra zmizlo celkovo 1,306 miliónov povoleniek. Zhruba 610.000 z nich bolo po hackerskom útoku prevedených na účty národných správcov v Nemecku a Estónsku. (viac informácií)

Svet:

V Turecku by mali vyrásť ďalšie geotermálne elektrárne. Enel Green Power (EGP) podpísal zmluvu s tureckou energetickou skupinou Uzun, vďaka ktorej sa zriadi výskumná a prieskumná spoločnosť.  EGP získal zároveň 142 licencií na prieskum geotermálnych vrtov v krajine.  (viac informácií)

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zvýšila v januári ťažbu na rekordnú úroveň. Denná ťažba tak dosahuje na hodnotu 29,49 miliónov barelov, čo je maximum za psoledné dva roky.  Najväčší podiel na náraste má Irak, ktorý nie je viazaný kvótami OPEC. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.