Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova energetika energia elektráren spolupráca
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
8. februára 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko a Česko prehlbujú spoluprácu v jadrovej energetike

Tentokrát budú spoločne riešiť životnosť jadrových zariadení. Slovenskí a českí odborníci zintenzívnia spoluprácu v oblasti riešenia otázok životnosti jadrových zariadení a znižovania objemov odpadov v jadrových elektrárňach využívajúc aj poznatky spoločnosti JAVYS z vyraďovacích procesov jadrových zariadení na Slovensku. Vyplýva to z memoranda o spolupráci podpísaného medzi spoločnosťou JAVYS a českou energetickou skupinou ČEZ.

V praxi by to malo znamenať predovšetkým výmenu technických a prevádzkových analýz a dát, prípadne pokračovanie na konkrétnych projektoch.

Posudzovanie stavu technológií patrí medzi najdôležitejšie otázky, ktoré aktuálne väčšina prevádzkovateľov jadrových zariadení rieši. Ide o absolútne nevyhnutnú podmienku prevádzky jadrových elektrární, od ktorých sa odvíja ich budúcnosť. A vzhľadom na plány oboch krajín sme radi, že našu spoluprácu ďalej rozširujeme,“ uviedol predseda predstavenstva JAVYS Pavol Štuller.

JAVYS je firmou, s ktorou dlhodobo spolupracujeme aj v rámci spoločného podniku JESS a ktorá má obrovské skúsenosti tak so spracovávaním odpadov, ako aj s projektom a hodnotením stavu dôležitých zariadení v jadrových elektrárňach. To nadväzuje na riadenie životnosti a zaistenie dlhodobej prevádzky,“ doplnil člen predstavenstva ČEZ Bohdan Zronek.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.