Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovensko a Argentína možno podpíšu dohodu o spolupráci v oblasti energetiky

„Historicky prvý priamy kontakt s juhoamerickým jadrovým sektorom sa uskutočnil z podnetu slovenského veľvyslanectva v Buenos Aires. Za účasti slovenského veľvyslanca Pavla Šípku predstavitelia výskumného ústavu mali možnosť navštíviť jadrovú elektráreň Atucha I., ktorá je v plnej prevádzke, ako aj elektráreň Atucha II., ktorá je pred dokončením,“ informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR.

Návšteva v Buenos Aires sa spojila s rokovaniami s argentínskymi štátnymi orgánmi zodpovednými za prevádzku a výstavbu jadrových elektrární Nucleoelectrica Argentina, jadrovú bezpečnosť a národný atómový energetický program CNEA. Delegácia zo SR mala možnosť oboznámiť sa aj s reaktorom CAREM, ktorý je produktom argentínskeho výskumu.

Rezort zahraničných vecí zároveň pripomenul, že v máji tohto roka boli argentínski jadroví experti v Trnave.

„Výskumný ústav má reálne predpoklady, odborné a personálne zázemie na nadviazanie komerčnej spolupráce a predstavitelia Nucleoelectrica Argentina navrhli zastrešenie spoločných aktivít medzištátnou dohodou medzi SR a Argentínskou republikou, na základe ktorej by bolo možné následne podpísať dohodu o spolupráci v oblasti energetiky medzi oboma spoločnosťami. Slovenské veľvyslanectvo v Buenos Aires prevezme gesciu nad procesom prípravy a prípadným schválením zmlúv,“ dodal rezort zahraničných vecí.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.