Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obmedzenie dodávok plyn elektrická energia
Foto: ilustračné, GettyImages
28. decembra 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovenskí odberatelia túto zimu nezostanú bez plynu, potvrdil SPP

Prerušenia dodávok zemného plynu počas aktuálnej zimnej sezóny by sa slovenskí odberatelia nemali obávať. Pre agentúru SITA to potvrdil najväčší dodávateľ plynu Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov ku dnešnému dňu, spolu s pravidelnými diverzifikovanými dodávkami, dávajú spoločnosti dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládneme bez vplyvu na dodávky pre svojich zákazníkov. Pre Slovensko je však z hľadiska dostupnosti dodávok plynu kľúčové, aby bolo zachované fungovanie trhu v Európe a fungujúce cezhraničné prepojenia medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Zmena energetiky

Invázia Ruska na Ukrajinu podľa štátneho podniku výrazne zmenila energetiku, jej vnímanie a uvedomenie si jej dosahu na naše každodenné životy a významne zasiahla aj do chodu SPP.

Posledné mesiace venujeme zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, maximálne úsilie a je pre nás absolútnou prioritou,“ zdôraznil Šebesta.

Diverzifikačný kontrakt

Uzavretím diverzifikačného kontraktu na nákup plynu z ťažobných polí v Severnom mori a uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávku LNG vie v súčasnosti SPP pokryť viac ako 65 % spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja.

V súčasnosti tak dokážeme zabezpečovať pre svojich zákazníkov dodávky plynu z juhu, využívajúc okrem talianskej infraštruktúry aj terminál LNG v Chorvátsku, a to popri spomenutej severnej trase a stále fungujúcej prepravnej ceste cez Ukrajinu,“ dodal Šebesta.

Experti SPP podľa neho aj naďalej vyhodnocujú všetky dostupné možnosti a po ich dôkladnom posúdení spoločnosť prijíma ďalšie potrebné opatrenia. „Pre zimné obdobie je dôležité zabezpečenie kombinácie dostatočných zásobníkových kapacít a celoročného stabilného toku plynu. Vďaka dôslednej príprave patrí Slovensko v tejto oblasti medzi najpripravenejšie krajiny Európy,“ konštatoval Šebesta.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.