Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ceny energie faktury výhody setrenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
19. januára 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenskí odberatelia pocítia viacero pozitív vďaka pripravovanej deregulácii cien energií

Zároveň očakáva, že vďaka zrušeniu regulácie cien energií ako ju v súčasnosti poznáme, sa vytvorí skutočné konkurencieschopné prostredie a prinesie väčšiu rôznorodosť produktov a služieb pre zákazníkov, napríklad variabilnú tarifikáciu.

Aj keď je ešte skoro vyjadrovať sa k deregulácii, bude záležať na mnohých detailoch ako bude realizovaná, na druhej strane môžeme povedať, že nás určite v roku 2022 ovplyvní,“ povedal pre agentúru SITA Kulla. Deregulácia by mala podľa východoslovenských energetikov pomôcť rozvoju nových technológií.

Investície a technológie

Regulácia nám bránila investovať a nasadzovať nové technológie, či naplno využívať existujúce, ako je napríklad inteligentný merací systém. Som presvedčený, že menej regulácie pomôže aj Slovensku dosiahnuť ciele v oblasti energetickej efektívnosti či v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Rozhodne našu krajinu priblíži k európskym štandardnom,“ konštatoval Kulla.

Šéf východoslovenských energetikov očakáva, že aj v tomto roku porastie počet zákazníkov, ktorí budú zvažovať udržateľnosť pri nákupnom rozhodovaní aj pri výbere dodávateľa elektriny či zemného plynu. „Aj v roku 2022 budeme preto ponúkať dodávku elektriny krytú z OZE pre domácnosti i firemných zákazníkov,“ uzavrel Kulla.

Veľká novela

Ministerstvo hospodárstva SR naďalej pri deregulácii cien energií počíta pri domácnostiach aj s regulovanou tarifou. Bude určená tým zákazníkom, ktorí nebudú ochotní byť aktívni na trhu s dodávkami energií, a budú ju chcieť využiť.

Ministerstvo už pripravilo veľkú novelu zákona o energetike, ktorá počíta so zrušením regulácie cien energií od roku 2023 pri elektrine, respektíve od roku 2026 pri plyne.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.