Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
20. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovenskí europoslanci: Pomoc EÚ pre odstávku JE Bohunice nemusí stačiť

Z celkovej sumy 860 miliónov eur vyčlenenej v rozpočte únie pre tri členské krajiny s problémovými „atómovkami,“ Slovensko má nárok na 200 miliónov eur pre odstavenie reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Pôvodný návrh Európskej komisie (EK) Slovensku prisudzoval za týmto účelom sumu okolo 110 miliónov eur.

Poslanec EP Miroslav Mikolášik (KDH) v tejto súvislosti pripomenul, že slovenskí europoslanci už počas debát o tvorbe súčasného programového obdobia (2007-2013) spoločnými silami a naprieč politickým spektrom „vyhádali“ od Bruselu dodatočnú sumu vo výške 150 miliónov eur, oproti pôvodne stanovenej sume, pre odstávku reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Preto je získanie dodatočných 200 miliónov eur do roku 2020 dobrou správou pre Slovensko.

Na otázku TASR, či táto suma bude vôbec stačiť, Mikolášik odpovedal, že nevylučuje ďalšiu tranžu pomoci zo strany EÚ. „Jadrová elektráreň je kolos. Dovolím si povedať, že to nebude konečné slovo a možno bude potrebná aj ďalšia tranža pomoci, ale nechcem predbiehať. Uvidíme o dva-tri roky,“ skonštatoval Mikolášik.

Poslanec EP Sergej Kozlík (ĽS-HZDS) pre TASR uviedol, že je presvedčený o tom, že budú potrebné ďalšie rokovania s EÚ, pretože vláda Mikuláša Dzurindu nevytvorila najlepšie podmienky pre odstávku reaktorov a Slovensko nemá páky na navyšovanie finančných zdrojov. Kozlík skonštatoval, že proces odstavovania jadrovej elektrárne je veľmi náročný a zaťažuje krajiny, ktoré sú do tohto procesu zaangažované.

„Náklady nekončia rokom 2020. Náklady sa vyvíjajú v čase a v priestore, tieto financie sú do roku 2020, ale týmto dátum sa celý proces nekončí,“ upozornil Kozlík. A dodal, že odhad sumy, ktorá bude potrebná na dokončeniu procesu demontáže, musia určiť odborníci.

Slovenská europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) pripomenula, že suma 200 miliónov eur pre Jaslovské Bohunice bola už skôr známa, ale dodnes nebol odsúhlasený potrebný legislatívny rámec, aby Slovensko malo prístup k vyčleneným zdrojom. Dnešné hlasovanie v EP tento právny predpoklad vytvorilo a slovenská strana môže vydelené peniaze použiť v prospech svojej energetickej náročnosti.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.