Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Detektor - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: (c) SITA/ AP Photo/Koji Sasahara
27. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovenskí colníci dostali detektory na odhaľovanie rádioaktivity

Colníci na Slovensku môžu oddnes pri svojej rutinnej práci využívať 5 nových ručných detekčných prístrojov. Tie umožňujú monitorovanie, identifikovanie, meranie a lokalizovanie prítomnosti ionizujúceho žiarenia a identifikáciu rádioaktívnych materiálov. Detektory budú môcť používať počas colných kontrol dopravných prostriedkov, osôb a tovarov.

„Získali sme ich darom od americkej vlády na základe memoranda o spolupráci. Súčasťou daru je aj školenie, aj servis, takže slovenská colná správa nemá s týmito zariadeniami žiadne výdavky,“ uviedla pri odovzdávaní prístrojov generálna riaditeľka Colného riaditeľstva (CR) SR Mária Machová.

Novú detekčnú techniku na pôde CR SR odovzdali slovenskej strane zástupcovia Veľvyslanectva USA. Počas slávnostného aktu odovzdávania daru slovenskej colnej správe veľvyslanec USA Theodore Sedgwick vyjadril presvedčenie, že detekčné, ľahko prenosné prístroje prispôsobené na využitie v teréne prispejú vďaka prepracovanej technológii k záruke všeobecnej bezpečnosti obyvateľstva.

Detekčný prístroj je špeciálne skonštruovaný tak, aby v reálnom čase identifikoval jadrový materiál a spustil bezpečnostný alarm. Keďže ide o vysokocitlivý prístroj na zisťovanie gama a neutrónového žiarenia je možné ho využiť aj v prípade detekcie nízkych hladín nežiaduceho žiarenia alebo pri odhaľovaní prepravy maskovaných jadrových materiálov. Nové detekčné prístroje sú odolné voči vysokej teplote, nečistotám, vlhkosti, sú odolné voči nárazom i vibráciám.

Zdroj: (c) TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.