Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fotovoltaika panely energetika dotacie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. júla 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Slovenské firmy si rozdelia ďalšie milióny na inštaláciu fotovoltických panelov

Slovenské firmy môžu získať ďalšiu dotáciu na výstavbu svojich fotovoltických panelov. Výzvu s týmto zameraním plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlásiť začiatkom augusta na obdobie jedného mesiaca. Štartovacia alokácia na túto výzvu je 3 milióny eur.

Avšak programové obdobie sa končí, a tak je možné, že sa uvoľnia ďalšie európske zdroje z nerealizovaných projektov. Keďže čas na ich využitie je limitovaný, bude to príležitosť pre podniky, ktoré sú pripravené a schopné fotovoltické inštalácie ukončiť najneskôr v decembri 2023,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Výzva na predkladanie žiadostí

Výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku podnikom bude, podobne ako predchádzajúca, zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kilowattov s jedným bodom pripojenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky.

Minimálna výška príspevku na jeden projekt bude oproti minulosti navýšená na 30-tisíc eur a maximálna výška na jeden podnik a jeden investičný projekt nesmie presiahnuť 500-tisíc eur.

Ukončenie podporených projektov

Keďže je nutné ukončiť podporené projekty do konca roka 2023, podmienkou výzvy je mať ku dňu predloženia žiadosti ukončené obstarávanie a platné povolenia na realizáciu projektu, vrátane súhlasu s pripojením zariadenia do elektrizačnej sústavy, ak je relevantný.

Hlavné aktivity, vrátane úhrady oprávnených výdavkov dodávateľovi, SIEA podporí iba v prípade, ak budú fyzicky zrealizované do konca roku 2023. Vzhľadom na predpokladané dlhšie lehoty na vydanie rozhodnutí bude posledný možný termín na uvedenie fotovoltických systémov do trvalej prevádzky stanovený na 31. júla 2024.

Podporené môžu byť projekty s miestom inštalácie mimo Bratislavského samosprávneho kraja. O nenávratný finančný príspevok môžu požiadať fyzické alebo právnické osoby s oprávnením na podnikanie zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri nepretržite najmenej 36 kalendárnych mesiacov ku dňu predloženia žiadosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.