Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
euro rolka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Public Domain Photos (licencia Creative Commons)
1. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovenské firmy: Nesúhlasíme s odvodom do jadrového fondu

Vládou navrhovaný odvod na krytie nákladov záverečnej časti jadrovej energetiky bude mať podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) nepriaznivé dôsledky na podnikateľské prostredie, „pretože koncová cena elektriny pre podniky, hlavne pre distribučné a prenosové poplatky, už dnes negatívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov v EÚ“.

Slovensko má najdrahšiu distribúciu elektriny už dnes

„Už dnes má SR najvyššie poplatky za prenos a distribúciu, pričom v ČR sú o 50 % nižšie. S uvedeným riešením nesúhlasíme a žiadame ho riešiť bez finančného zaťaženia podnikateľského sektora,“ uviedla SOPK v zásadných pripomienkach k návrhu nariadenia vlády SR o odvode z dodanej elektriny na Národný jadrový fond (NJF).

Podľa SOPK zároveň vzniká otázka, akým spôsobom sa bude riešiť neplatenie sadzby za straty v miestnej distribučnej sústave, ak jej prevádzkovateľ je súčasne aj koncovým odberateľom. Takýto odberatelia nemajú totiž technické možnosti odmerania strát vo svojej sústave.

S odvodom nesúhlasia ani „zamestnávatelia“

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) v pripomienkovom konaní tiež upozorňuje, že odvody do NJF budú mať nepriaznivý efekt na podnikateľské prostredie. „S uvedeným riešením nesúhlasíme a navrhujeme riešiť v rámci ceny silovej elektriny vyrobenej z prevádzky jadrových zariadení,“ uviedla AZZZ.

26 zásadných pripomienok, 9 neprijatých

V skrátenom pripomienkovom konaní k návrhu vládneho nariadenia o odvode do NJF dostalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR od relevantných strán až 26 zásadných pripomienok. Ako predkladateľ z celkového počtu neakceptovalo 17 pripomienok, z toho 9 zásadných.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.