Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jedna z chladiacich veží 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce počas návštevy poslancov Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti na stavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Mochovce, 2. júl 2019.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
21. septembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne zmontovali na treťom mochovskom bloku reaktor

V súčasnosti nastupuje fáza predkritických testov. Slovenský dominantný výrobca elektriny postupuje s uvádzaním nového jadrového bloku podľa harmonogramu.

Po uzatvorení a utesnení reaktorovej nádoby sme primárny okruh natlakovali na 0,5 MPa a celý odvzdušnili. V rámci odvzdušňovania sme vykonali aj prvú obhliadku celistvosti hranice primárneho okruhu. Nasledovala tlaková skúška na 2,5 MPa, čo je prvá možnosť kontroly primárneho okruhu pri vyššom tlaku, no zároveň posledná možnosť na kontrolu jeho tesnosti za studena,“ uviedol manažér riadenia prevádzky 3. a 4. bloku Mochoviec Marek Podolec.

Ďalšie tlakové skúšky pri vyšších tlakoch budú Slovenské elektrárne robiť až po nahriatí primárneho okruhu nad takzvanú teplotu krehkého lomu. Zároveň sa elektrárne pripravujú na skúšku hermetických priestorov kontejnmentu – železobetónovej obálky primárneho, jadrového okruhu elektrárne. Slovenské elektrárne sa chystajú na pevnostnú tlakovú skúšku primárneho okruhu tretieho bloku za horúca.

Slovenské elektrárne odštartovali uvádzanie tretieho mochovského bloku do prevádzky 9. septembra, kedy začali zavážať jadrové palivo. Po ukončení zavážky, 12. septembra, pristúpili k montáži reaktora, ktorá sa skončila 20. septembra.

Ďalším míľnikom sú tesnostné a pevnostné testy reaktora a hermetickej zóny, dosiahnutie kritického stavu a testy fyzikálneho spúšťania. Všetky tieto kroky sú súčasťou tzv. fyzikálneho spúšťania, ktoré trvá približne šesť týždňov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.