Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na Atómové elektrárne v Mochovciach, patriace pod Slovenské elektrárne (SE), ktoré prevádzkujú dva jadrové tlakovodné reaktory po brífingu predsedu vlády SR s predstaviteľmi spoločnosti SE, kde rokovali o dostavaní ïalších dvoch blokov. Mochovce, 10. júl 2018.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
24. novembra 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne získali osvedčenie pre novú plynovú a biomasovú tepláreň v Novákoch

Slovenské elektrárne totiž získali na novú plynovú a biomasovú tepláreň od ministerstva hospodárstva osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky.

Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Nový novácky zdroj by mal mať podľa osvedčenia tepelný výkon 71 megawattov.

Plynovo-štiepkový energetický zdroj

Slovenské elektrárne už dávnejšie informovali, že z tepelnej elektrárne v Novákoch bude plynovo-štiepkový energetický zdroj. Elektrárne totiž plánujú v rámci transformácie regiónu horná Nitra novácku elektráreň do roku 2023 transformovať.

Hľadáme čo najefektívnejší spôsob prechodu elektrárne Nováky z elektrárne spaľujúcej uhlie na nový zdroj energie s dôrazom na potrebu zachovania výroby tepla po roku 2023 ako centrálneho zdroja tepla, zlepšenia prevádzkovej flexibility a zníženia vplyvu na životné prostredie,“ uviedli Slovenské elektrárne v investičnom zámere, ktorý predložili na posúdenie štátnym orgánom.

Štúdia realizovateľnosti

Slovenské elektrárne si dali vypracovať štúdiu realizovateľnosti. Tá mala dať odpovede, ako po ukončení dotovania ťažby uhlia na hornej Nitre majú naložiť s tepelnou elektrárňou v Novákoch.

Štúdia vypracovaná v marci tohto roka hovorila o viacerých variantoch. Na základe analýzy sa elektrárne rozhodli, že postavia v areáli nováckej elektrárne nový plynový a biomasový zdroj.

Ten by mal pozostávať z troch plynových kotlov s výkonom po 18 megawattov, z dvoch nových kotlov na drevnú štiepku s výkonom po 8 megawattov a z kogeneračnej jednotky s výkonom jeden megawatt.

Hnedé uhlie

Závod Elektrárne Nováky s celkovým inštalovaným elektrickým výkonom 266 megawattov je v súčasnosti tepelnou elektrárňou pracujúcou na báze spaľovania hnedého uhlia.

Výroba elektrickej energie a tepla v tejto elektrárni využívajúca domáce hnedé uhlie pozostáva z dvoch prevádzok ENO A a ENO B.

Okrem výroby a dodávky elektrickej energie zabezpečujú Elektrárne Nováky dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany, ako aj pre priemyselné a iné organizácie a pary pre dodávku tepla okolitým priemyselným podnikom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.