Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Slovenské elektrárne žiadajú zverejniť dokumentáciu ku Gabčíkovu

„Obyvatelia Slovenska majú právo poznať pravdu. Zápisnice zo zasadnutí, tri zmluvy, korešpondencia a správy audítorov by mali byť sprístupnené,“ zdôraznili SE.

Spoločnosť vo väčšinovom vlastníctve talianskej skupiny Enel v tomto duchu poslala listy štátnemu podniku Vodohospodárska výstavba, relevantným štátnym orgánom a audítorovi. Odvoláva sa na princípy transparentnosti a férovosti.

„Žiadame tak o súhlas na zverejnenie a sprístupnenie zmlúv o prevádzke, odškodnení a usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov VEG, zápisníc zo zasadnutí zástupcov zmluvných strán, obchodnej korešpondencie, účtovnej dokumentácie, správ audítorov a technických správ, vrátane častí, ktoré sú označené ako obchodné tajomstvo,“ priblížila spoločnosť.

Elektrárne zároveň dali súhlas na sprístupnenie zmluvy o prevádzke Gabčíkova. „V tejto kauze zaznelo veľa zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení, preto sa Slovenské elektrárne rozhodli sprístupniť dokumenty o Gabčíkove zainteresovaným stranám,“ dodali.

Vodohospodárska výstavba, od ktorej mali SE elektráreň prenajatú, však tvrdí, že so zverejnením zmluvy o prevádzke VEG a ďalších dokumentov súhlasila už pred týždňom a o ten istý krok 15. decembra požiadala aj Slovenské elektrárne. Táto spoločnosť podľa nej koná len pod tlakom verejnosti a médií.

„Slovenské elektrárne a Enel opäť ukázali, že pred priamou komunikáciou uprednostňujú nákladnú platenú inzerciu. Vodohospodárska výstavba napriek tomuto postupu považuje súhlas so zverejnením za výborný krok, pretože štát nemá čo tajiť,“ reagovala hovorkyňa podniku Diana Migaľová Baschierová. To však podľa nej nezakryje fakt, že SE odmietajú štátu napriek opakovaným výzvam poskytnúť údaje, na základe ktorých je možné preveriť hospodárenie Gabčíkova.

Slovenské elektrárne mali VEG v dlhodobom prenájme od roku 2006. Premiér Robert Fico (Smer-SD) začiatkom decembra oznámil, že štát elektrárňam zmluvu z dôvodu jej nedodržiavania vypovie. Vodohospodári podali v tejto súvislosti trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, SE označili obvinenie za nepodložené a nepravdivé.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.