Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SE:  počas tlačovej besedy v sídle spoločnosti na tému: Návrh zákona o zdanení tzv. nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením, ktorý Slovenské elektrárne považujú za likvidačný. Bratislava Zdaňovanie nadmerného zisku elektrární
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček. Foto: SITA/Branislav Bibel
21. júna 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne zaznamenali v roku 2021 nárast zisku o takmer 17 percent

V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 17 %. Ako uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, medziročnú zmenu priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny ovplyvnený cenami podkladových komodít.

Oživil sa oproti roku 2020 trh s elektrinou. Medziročné zmeny priaznivo ovplyvňovali aj naše aktívne obchodovanie, ako aj pretrvávajúce úsilie o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ dodal Strýček.

Čistý zisk slovenského dominantného výrobcu elektriny za minulý rok stúpol na 85 miliónov eur z úrovne 60 miliónov eur dosiahnutej v roku 2020. Zisk vykázaný v roku 2021 sa navrhuje previesť na nerozdelený zisk minulých rokov a použiť v súlade so schváleným strategickým plánom spoločnosti.

Dokončenie blokov

Spoločnosť sa aj naďalej plne venuje udržateľnosti investičného plánu na nasledujúce roky 2022 až 2026 so zameraním sa na dokončenie blokov 3 a 4 jadrovej elektrárne Mochovce.

Celkové investície v roku 2021 predstavovali 211 miliónov eur. Pre porovnanie, v roku 2020 to bolo 304 miliónov eur. Prevažná časť investícií smerovala do stavby tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach.

Najviac vyrobenej elektriny

Slovenské elektrárne vlani vyrobili najviac elektriny od roku 2017, až 19 113 gigawatthodín. Jadrové bloky spoločne vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii.

Vďaka vyváženému energetickému mixu, s vysokým podielom výroby elektriny z jadrových a vodných elektrární, sme dodali do siete bezmála 94 % energie bez oxidu uhličitého,“ dodal Strýček.

Dodávka z vodných elektrární bola podľa neho medziročne nižšia, ale podľa plánu, pretože z pohľadu vodnatosti išlo o priemerných dvanásť mesiacov. „Prečerpávacie elektrárne ťažili z extrémnych cenových výkyvov a ich využitie oproti roku 2020 stúplo,“ doplnil Strýček.

COVID a komplikácie

Elektrárne Nováky, ktoré musia vykupovať domáce hnedé uhlie a elektrinu vyrábať a dodávať v rámci tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu. Pre COVID sa trápili s dodávkami hnedého uhlia, výrobu vo Vojanoch podľa Strýčka ovplyvnil extrémny rast cien emisných povoleniek a pomalší prechod na tuhé druhotné palivo.

Hlavnou činnosťou spoločnosti Slovenské elektrárne je výroba a predaj elektrickej energie. Spoločnosť je najväčším výrobcom elektrickej energie na Slovensku a jedným z najväčších v strednej Európe.

Okrem toho vyrába a predáva teplo a poskytuje podporné služby pre elektrizačnú sústavu. Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 143,8 megawattov.

Dvaja akcionári

Spoločnosť mala ku koncu vlaňajška dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel vo výške 66 %.

V SPH vlastnila 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny Energetický a průmyslový holding ) a zvyšných 50 % patrilo spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel).

Minoritným akcionárom spoločnosti s podielom 34 % bola Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.