Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne začali spoluspaľovať biomasu v tepelnej elektrárni Nováky

Bratislava/Zemianske Kostoľany, 15. novembra 2011 – Slovenské elektrárne, člen skupiny Enel, spustili spoluspaľovanie biomasy v tepelnej elektrárni Nováky so sídlom v Zemianskych Kostoľanoch. Podobný palivový mix bol v minulosti zavedený i v tepelnej elektrárni Vojany.

Ilustračná snímka: Tlačová beseda k spusteniu spoluspaľovania drevnej štiepky a hnedého uhlia (Foto: Slovenské elektrárne – Enel)

Slovenské elektrárne už počas prvej fázy projektu spoluspaľovania hnedého uhlia a drevnej štiepky vo fluidných kotloch v Novákoch zamedzia úniku približne 11.000 ton emisií CO2 do atmosféry. Prvá fáza projektu bude prebiehať do konca roka 2011.

Počas prvej fázy projektu bude biomasa predstavovať 10% palivového mixu. Počas druhej fázy projektu, ktorá je plánovaná v prvom kvartáli 2012, sa očakáva ďalšie zvyšovanie podielu biomasy v palivovom mixe.

Spoluspaľovanie biomasy v Novákoch pomôže zlepšiť ekologickú prevádzku závodu.  Tento projekt je v súlade so záväzkom Slovenských elektrární a Enelu zvýšiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a zároveň v súlade s cieľmi stanovenými Európskou úniou.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64.5%, vodné elektrárne 24.7% a 10.8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.

Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.