Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na Atómové elektrárne v Mochovciach, patriace pod Slovenské elektrárne (SE), ktoré prevádzkujú dva jadrové tlakovodné reaktory po brífingu predsedu vlády SR s predstaviteľmi spoločnosti SE, kde rokovali o dostavaní ïalších dvoch blokov. Mochovce, 10. júl 2018.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
22. februára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne stále pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva pre svoje atómky

Slovenské elektrárne stále pracujú na diverzifikácii dodávok jadrového paliva pre svoje atómky. Slovenský dominantný výrobca elektriny rokoval o postupe pri implementácii paliva od spoločnosti Westinghouse pre prevádzkované reaktory VVER-440 a VVER-1000 so spoločnosťami Energoatom, Fortum, ČEZ, JE Kozloduy a MVM Paks.

Diverzifikácia jadrového paliva je kľúčová pre posilnenie energetickej bezpečnosti a stabilnú prevádzku našich jadrových elektrární. Silná účasť na fóre o jadrových palivách v Bratislave je dôkazom záväzku zrealizovať tento cieľ v čo najkratšom čase,“ povedal predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Kľúčový program

Spoločnosť Westinghouse, ako líder projektu APIS (Akcelerovaný program implementácie bezpečných dodávok paliva VVER), financovaného Európskou komisiou, prezentovala aktuálne informácie o vývoji a konštrukcii paliva novej generácie a zámere harmonizovať prístup k licencovaniu paliva VVER.

Sme radi, že sa môžeme podeliť o úspechy tohto kľúčového programu, ktorý má zabezpečiť energetickú bezpečnosť a diverzifikáciu dodávok pre našich zákazníkov v regióne. V uplynulých rokoch sme dosiahli mnoho skvelých úspechov a stále nás čaká veľa práce,“ povedal prezident spoločnosti Westinghouse pre jadrové palivo Tarik Choho.

Bezpečné používanie

Slovenské elektrárne uzavreli dohodu o dodávkach paliva so spoločnosťou Westinghouse vlani v auguste. Prvé dodávky paliva, ktoré sú predmetom kontraktu, sa predpokladajú v horizonte približne jedného roka od schválenia použitia paliva, v súlade s platnou legislatívou SR.

Palivo, ktoré dodá spoločnosť Westinghouse Electric Sweden AB, musí prejsť najskôr procesom licencovania, teda schválením jeho použitia v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární, v rámci ktorého musí byť preukázané, že jeho používanie bude bezpečné.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.