Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne spustili nový systém varovania a vyrozumenia AE Bohunice V2

Nový systém VARVYR predstavuje dôležitú zmenu technických podmienok v zabezpečovaní ochrany obyvateľstva v regióne. Je technicky pripravený tak, aby mohol byť plne integrovaný do celorepublikového systému varovania obyvateľstva. V prípade potreby môžu byť jednotlivé sirény aktivované a využité aj lokálne v obciach.

Systém je prepojený na monitorovací systém, ktorý vyhodnocuje aktuálny stav dôležitých technologických parametrov elektrárne, ako aj stav radiačnej situácie v okolí elektrárne. V prípade potenciálneho nebezpečenstva systém vydá upozornenie a po definovanom časovom intervale bude môcť vykonať automatickú aktiváciu prostriedkov varovania a vyrozumenia obyvateľstva ohrozených častí územia v okolí elektrárne.

Moderná technológia sirén umožňuje ich plnú programovateľnosť i diaľkovú diagnostiku, prehrávanie textových záznamov z digitálnej pamäte, ale  aj  lokálne  slovné hlásenia cez mikrofón.

Elektronické sirény môžu byť elektricky zálohované pri výpadku primárneho zdroja elektrickej energie. Počet a výkon sirén pre jednotlivé obce je určený legislatívou a zabezpečuje úplné pokrytie obcí varovným signálom.

Systém VARVYR, prevádzkovaný spoločnosťou Slovenské elektrárne a bude využívaný na varovanie obyvateľstva nielen v prípadoch mimoriadnych udalostí na jadrovom zariadení, ale aj pri všeobecnom ohrození, vrátane povodní.

Projekt  výstavby modernizovaného systému varovania a vyrozumenia obyvateľstva  je schválený  Ministerstvom vnútra SR a bol realizovaný spoločnosťou Telegrafia, a.s.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel S.p.A. so 66% podielom. Zvyšných 34% akcií vlastní Fond národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Spoločnosť Slovenské elektrárne generuje 5 737.24 MW inštalovaného výkonu, t.j. 5 401 čistého výkonu. V roku 2010 spoločnosť vyrobila 22 463 GWH elektrickej energie. Po očistení o vlastnú spotrebu dodala do elektrickej siete viac ako 21 TWh elektrickej energie. Z podielu jednotlivých zdrojov na čistých dodávkach predstavovali jadrové elektrárne 64.5%, vodné elektrárne 24.7% a 10.8% tepelné elektrárne. Ku koncu roka 2010 mala spoločnosť Slovenské elektrárne 5419 zamestnancov.

Spoločnosť Telegrafia a. s. je výrobcom a dodávateľom špičkových produktov a riešení v oblasti varovania a vyrozumenia s vlastnými vývojovými kapacitami. Nosným prvkom produkcie sú elektronické sirény PAVIAN, evakuačné rozhlasy AMADEO, kompaktné integrované varovné zariadenie SCREAMER, bezdrôtový rozhlas TIBOR a softvér VEKTRA. Uplatnenie našli po celom svete od Francúzskej Polynézie cez ázijské a európske krajiny až po Južnú Ameriku. Sídlo spoločnosti, kde je koncentrovaná väčšina zo sedemdesiatich zamestnancov, sa nachádza v Košiciach. Okrem varovných a vyrozumievacích systémov prevádzkuje aj vlastné vzdelávacie IT centrum, špecializované na produkty firmy Microsoft® a taktiež ponúka riešenia z oblasti podnikových informačných systémov.

Zdroj: Slovenské elektrárne – Enel

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.