Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne spustili do prevádzky malú vodnú elektráreň Dobšiná III

Projektom výstavby  malej vodnej elektrárne Dobšiná III rozšírili Slovenské elektrárne svoje výrobné portfólio obnoviteľný zdroj, ktorým opätovne zvýšia súčasný  90% podiel elektriny vyrobenej bez  produkcie škodlivých emisií.

Vodné dielo Dobšiná

Vodné dielo Dobšiná vo svojej finálnej podobe pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná I. a dvoch malých vodných elektrární Dobšiná II. a III. Celkový inštalovaný výkon týchto troch elektrární  je 26,315MW a ročná predpokladaná výroba  je 45 000 MWh. Zaujímavosťou riešenia tejto vodnej stavby je prevedenie vôd z povodia rieky Hnilec (Hornádu) do povodia Dobšinského potoku (Slanej), čo umožňuje energeticky využívať výškový rozdiel 285,5 m medzi jednotlivými údoliami.

Nová malá vodná elektráreň Dobšiná III má spád 9,80m a  prietok  3,20 m3/s. Na výrobu elektrickej energie je použitá jedna horizontálna Kaplanova turbína s priemerom obežného kolesa 0,75 m a s asynchrónnym generátorom. Malá vodná elektráreň je plne automatická, čo znamená, že  riadiaci a informačný systém malej vodnej elektrárne umožňuje riadiť prevádzku priamo z hydroenergetického dispečingu v Trenčíne, v prípade potreby z prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, alebo ručne priamo na  malej vodnej elektrárni.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.