Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Slovenské elektrárne si záväzok voči HBP do konca roka pravdepodobne splnia

„V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že Slovenské elektrárne už v roku 2015 upozorňovali štátne orgány, že vzhľadom na technický stav blokov ENO 1 a 2 nie je množné garantovať požadované hodnoty výroby a dodávky elektriny a že uvedené bloky nie sú projektované z hľadiska životnosti až do roku 2030,“ ozrejmil ďalej Šarišský.

O neplnení záväzkov SE voči Hornonitrianskym baniam v prípade výroby elektriny z uhlia hovoril premiér na brífingu, ktorý sa dotýkal aj vyhlásení SaS o tom, že na prevádzku tretieho bloku ENO, odstavenom od začiatku tohto roka, chýbajú potrebné povolenia. HBP tam totiž momentálne uskutočňujú prevádzkový pokus. SaS podľa slov Fica ostro atakuje výrobu elektrickej energie v nováckej elektrárni z tretieho bloku, ktorý však musel byť naštartovaný práve pre to, že si elektrárne neplnili záväzky, ktoré majú voči Hornonitrianskym baniam. „Vôbec tu nejde o žiadnu otázku, či nejaké povolenie bolo alebo nebolo. Výroba elektrickej energie v treťom bloku je v súlade so zákonom, je na základe dohody medzi Hornonitrianskymi baňami a Slovenskými elektrárňami a je jednoducho nevyhnutná, ak sa má zabezpečiť a zachovať zamestnanosť v tomto obrovskom podniku,“ zdôraznil. O tom, že si SE nemajú plniť svoje záväzky voči HBP má indikácie aj rezort hospodárstva, informoval TASR jeho hovorca Maroš Stano.

Prevádzkový pokus, ako vysvetlil generálny riaditeľ HBP Peter Čičmanec, realizuje spoločnosť na základe problémov na prvom a druhom bloku ENO. Jeho cieľom je nájsť podmienky spaľovania v tomto bloku, aby plnil emisie, jednak oxidov síry a takisto aj oxidov dusíka a vytvoriť náhradnú prevádzkovú jednotku v prípade výpadku blokov jedna a dva. Ako ďalej zdôraznil, na pokus majú HBP všetky potrebné povolenia. Bane v súvislosti s tým, že SE od nich nebrali dostatok uhlia, obmedzovali na jednotlivých pracoviskách ťažbu, čím bola podľa Čičmanca ohrozená plynulosť a bezpečnosť prevádzky.

V súvislosti s chýbajúcimi povoleniami podali v piatok (16.12.) na Generálnu prokuratúru SR poslanci za SaS aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Odôvodnili ho hospodárskymi škodami, ako aj negatívnym vplyvom na zdravie ľudí a životné prostredie. Zároveň vyzvali všetky dotknuté orgány, aby prevádzku na ENO3 zastavili.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.