Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. februára 2018 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovenské elektrárne pripojili 3. blok Mochovce k elektrizačnej sústave

„Dosiahli sme ďalší míľnik uvádzania jadrovej elektrárne Mochovce do prevádzky. Ukončenie sieťového pripojenia 3. bloku potvrdzuje dosiahnutý pokrok na stavbe a náš ďalší krok smeruje k ukončeniu studených hydroskúšok, ako aj začiatku predprevádzkových horúcich funkčných skúšok. Keď bude 3. blok v prevádzke, jeho výkon sa bude dodávať slovenským zákazníkom 400-kilovoltovým (kV) prenosovým vedením cez rozvodňu Veľký Ďur. Spolupráca s prevádzkovateľom slovenskej prenosovej sústavy SEPS a ďalšími technickými partnermi bola mimoriadne úspešná a môže slúžiť ako príklad pre iné podobné veľké projekty elektrární,“ uviedol Francisco José Morejón Verdú, projektový riaditeľ 3. a 4. bloku EMO.

Toto 400-kilovoltové vedenie bude slúžiť ako primárny zdroj elektrického napájania pre finálne etapy výstavby bloku a jeho uvádzania do prevádzky. Linka bude napájať všetky elektrické systémy a zariadenia bloku cez transformátory a zbernice, ktoré budú dodávať elektrinu do štyroch hlavných 6 kV rozvodní. Zálohu bude zabezpečovať 110-kilovoltové vedenie, ktoré už je v prevádzke.

Prenosovú linku zapojili v úzkej spolupráci s prevádzkovateľom Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS). Celý proces pripojenia vykonali v súlade s príslušnou národnou a medzinárodnou legislatívou a normami, vrátane smerníc Medzinárodnej agentúry atómovej energie (MAAE).

V súlade so strategickým plánom Slovenských elektrární, ktorý bol schválený akcionármi spoločnosti v marci 2017, sa začiatok prevádzky 3. bloku Atómových elektrární Mochovce očakáva koncom roka 2018 a 4. bloku koncom roka 2019. V závere roka 2017 bol 3. blok EMO ukončený na 96,1 % a 4. blok na 84,5 %.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.