Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. novembra 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne predstavujú malú vodnú elektráreň Dobšiná III

Vodná stavba Dobšiná

Vodná stavba vo svojej finálnej podobe pozostáva z hornej nádrže Palcmanská Maša na rieke Hnilec, dolnej nádrže vo Vlčej doline, vyrovnávacej nádrže pod Dobšinou na Dobšinskom potoku a prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná a dvoch malých vodných elektrární. Celkový inštalovaný výkon týchto troch elektrární  je 26,315MW a ročná predpokladaná výroba  je 45 000 MWh. Zaujímavosťou riešenia tejto vodnej stavby je prevedenie vôd z povodia rieky Hnilec (Hornádu) do povodia Dobšinského potoku (Slanej), čo umožňuje energeticky využívať výškový rozdiel 285,5 m medzi jednotlivými údoliami.

Nová malá vodná elektráreň III má navrhovaný spád 9,8Om a navrhovaný prietok  3,20 m3/s. Na výrobu elektrickej energie bude použitá jedna horizontálna Kaplanova turbína s priemerom obežného kolesa 0,75 m a s asynchrónnym generátorom. MVE je plne automatická,.riadiaci a informačný systém MVE umožňuje riadiť prevádzku priamo z hydroenergetického dispečingu v Trenčíne, v prípade potreby z PVE Dobšiná, alebo ručne priamo na MVE.

Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) v Dobšinej oslavuje  60. Výročie

PVE Dobšiná I. bola vôbec prvou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia bola dôležitým regulačným zdrojom, ktorý bol navyše pripravený v prípade rozpadu energetickej sústavy znovu ju oživiť.

V súčasnosti s inštalovaným výkonom 24 MW patrí medzi vodné elektrárne, ktoré sa vyznačujú významnou prevádzkovou pružnosťou, vďaka ktorej je považovaná za  „kľúčovú“  vo výrobnom portfóliu.

Od prvého prifázovania do konca roka 2012 sa v PVE Dobšiná vyrobilo 2 426 741 MWh elektrickej energie, z toho 727 379 MWh z prečerpania. Priemerne to ročne predstavuje 40 446 MWh, z toho 12 123 MWh z prečerpania. Na vyrobenie tohto množstva elektrickej energie bolo potrebné prevádzkovať s turbogenerátorom TG1 234 990 hod. (priemerne ročne 3 917 hod.), s turbogenerátorom  TG2 233 301 hod. (priemerne ročne 3 888 hod.) a s turbogenerátorom  TG3 104 673 hod. (priemerne ročne 1 745 hod.). Maximálna ročná výroba bola dosiahnutá v roku 1975  vo výške 67 400 MWh a minimálna v roku 1993 , a to18 059 MWh.

100. výročie MVE Rakovec

Malá vodná elektráreň Rakovec  začala vyrábať elektrinu v roku 1913. Dnes sa so svojím, vo veľkej miere pôvodným zariadením –  turbínami, generátormi a mramorovými panelovými rozvádzačmi s funkčnými meracími prístrojmi, zaraďuje medzi historické technické skvosty. Pozostáva z akumulačnej nádrže s objemom14 600 m3, vybudovanej pomocou gravitačnej betónovej hrádze na rieke Hnilec pod obcou Mlynky, 2487 m dlhého privádzača, vytvárajúceho spád 32 m a prevádzkovej budovy s dvomi 250 kilowattovými  agregátmi.

Zdroj: Slovenské elektrárne

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.