Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. augusta 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne pokročili v dostavbe mochoveckých blokov

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) znova pokročila. Slovenské elektrárne, a.s. (SE) totiž uviedli do prevádzky záložný energetický zdroj pre budované mochovecké bloky. „Tento 110-kilovoltový zdroj bude zabezpečovať elektrinu pre bloky počas ich spúšťania, a to až do dokončenia 400-kilovoltovej rozvodne plánovanej na začiatok budúceho roka,“ uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová.

Uvedenie záložného zdroja do prevádzky je dôležité pre začatie prevádzky prvých spotrebičov, medzi ktoré napríklad patria čerpadlá a kompresory. „Funkciou 110-kilovoltového zdroja je dodávka elektriny do elektrárne v čase, keď nefungujú parogenerátory, to jest keď nie je možné pripojiť sa do 400-kilovoltovej siete. Z tohto dôvodu sa označuje technickým termínom ´záložný energetický zdroj´,“ spresnila.

Dostavba mochoveckých blokov si vyžiada zhruba tri miliardy eur. Tretí blok by mal byť definitívne pripravený na komerčnú prevádzku koncom roku 2013 a štvrtý blok ho bude nasledovať približne po ôsmich mesiacoch. Nové bloky budú mať výkon 880 megawattov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.