Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. septembra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne pokračujú v prácach na záťažových testov

Slovenské atómové elektrárne zatiaľ prešli záťažovými testami. „Počas testov neboli zistené nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné nápravné opatrenia alebo odstavenie pracujúcich elektrární. Odozva hodnotených elektrární na záťažové testy zodpovedá požadovanej bezpečnostnej úrovni,“ uviedol Úrad jadrového dozoru SR v priebežnej národnej správe, ktorú predloží Európskej komisii.

Relevantnou bezpečnostnou problematikou pre obe atómové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach sú podľa úradu zemetrasenia. Ich výskyt je však málo pravdepodobný, zhruba raz za tisíc rokov. „Prebieha hodnotenie rezervy projektu voči seizmickej udalosti a bude zosumarizované v záverečnej národnej správe,“ uviedol úrad. Slovenským atómovým elektrárňam nehrozia ani záplavy. „Čo sa týka záplav, jedinou významnou príčinou pre obe lokality sú extrémne zrážky. Topografia lokality neumožňuje hromadenie vody na žiadnej výške, kde sa nachádzajú bezpečnostne dôležité budovy. Zdá sa, že nie sú potrebné žiadne významné dodatočné opatrenia na ochranu elektrárne proti externým záplavám,“ dodal úrad s tým, že napriek tomu sa ďalej skúmajú možnosti obmedzených opatrení voči externým záplavám.

Podľa dozorného orgánu záťažové testy sa osvedčili ako užitočné cvičenie, ktoré ponúka hlbšie zhodnotenie bezpečnostnej úrovne jadrových elektrární na Slovensku, čo sa týka potenciálnych hrozieb spôsobených extrémnymi prírodnými javmi. „Výsledky potvrdili, že externé udalosti boli vybrané v úvodnom projekte v súlade s najmodernejšími metódami, a že projekty elektrárne sú schopné zvládať tieto udalosti. Okrem toho sú určité bezpečnostné rezervy, ktoré sú k dispozícii a ktoré umožňujú riadenie nadprojektovej havárie bez poškodenia atómovej elektrárne a bez straty integrity kontajnmentu,“ konštatoval úrad.

Úrad vypracoval priebežnú národnú správu na základe záverov správ od prevádzkovateľa atómových elektrární, spoločnosti Slovenské elektrárne. Tie v súčasnosti prevádzkujú dva bloky jadrovej elektrárne Bohunice V2 a dva bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Záťažovými testami prešli aj tretí a štvrtý blok mochoveckej elektrárne, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe.

Európske úrady jadrového dozoru sa dohodli na podobe záťažových testov jadrových reaktorov v rámci EÚ s cieľom zabrániť krízovej situácii, aká zasiahla Japonsko po marcovom zemetrasení. Krajiny EÚ sa koncom mája dohodli, že stresovými testami prejdú všetky jadrové elektrárne na území spoločenstva.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.