Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na Atómové elektrárne v Mochovciach, patriace pod Slovenské elektrárne (SE), ktoré prevádzkujú dva jadrové tlakovodné reaktory po brífingu predsedu vlády SR s predstaviteľmi spoločnosti SE, kde rokovali o dostavaní ïalších dvoch blokov. Mochovce, 10. júl 2018.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
4. februára 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne pokračujú v dostavbe štvrtého mochovského bloku

Slovenské elektrárne naďalej pracujú aj na dostavbe štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR po návšteve ministra Karela Hirmana v Mochovciach, dosiahnutie dôležitého míľniku výstavby štvrtého mochovského bloku sa predbežne očakáva v polovici septembra, kedy sa upresní aj definitívny termín ukončenia jeho výstavby.

Zástupcovia Slovenských elektrární informovali ministra Hirmana o aktuálnom stave tretieho bloku. Ten už počas skúšobného procesu spúšťania vyrobil prvú gigawatthodinu elektrickej energie. Skúšky budú pokračovať v najbližších dňoch tzv. prifázovaním druhej turbíny tretieho bloku. Postupne sa bude zvyšovať výkon tretieho bloku, ktorý ide aktuálne na približne 20 % výkonu.

V ďalších týždňoch sa budú testovať rôzne režimy a až po úspešnom a bezpečnom zvládnutí všetkých skúšok bude možné uviesť tretí blok naplno a trvalo do prevádzky,“ konštatoval rezort hospodárstva. Samotný blok bol prvýkrát prifázovaný k sieti v utorok 31. januára a pri jeho plnom výkone bude pokrývať približne 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.