Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V1 Jaslovske Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / tukanuk (licencia Creative Commons)
19. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne plánujú znížiť objem rádioaktívnych odpadov

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú znížiť celkový objem kvapalných rádioaktívnych odpadov. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie chce projekt realizovať na oboch svojich atómových elektrárňach v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. „Cieľom každého prevádzkovateľa jadrovej elektrárne je minimalizovanie produkcie všetkých druhov rádioaktívnych odpadov. Realizáciou investičného zámeru sa zníži celkový objem kvapalných rádioaktívnych odpadov, ktoré je potrebné upraviť do formy na trvalé uloženie v republikovom úložisku v Mochovciach,“ uviedla spoločnosť v dokumentoch, ktoré už predložila príslušným orgánom.

Výrobca elektrickej energie chce v rámci projektu doplniť existujúci systém úpravy a spracovania kvapalných rádioaktívnych odpadov o dodatočné filtračné zariadenie so sušičkou. To by malo zredukovať výsledný objem rádioaktívnych odpadov určených na spracovanie externým spracovateľom na približne päť percent pôvodného objemu. „Hlavným zámerom je zvýšiť efektívnosť doteraz používaného spôsobu úpravy kvapalných rádioaktívnych odpadov, znížiť celkový objem vyprodukovaných rádioaktívnych koncentrátov a tým znížiť aj kapacitné požiadavky pre trvalé uloženie upravených odpadov do republikového úložiska,“ dodali elektrárne.

Slovenské elektrárne sa rozhodli pre realizáciu projektu hlavne kvôli ochrane životného prostredia a kvôli minimalizovaniu dávkového zaťaženia pracovníkov. Podnik by mal po realizácii projektu taktiež ušetriť na nákladoch za spracovanie, úpravu a konečné uloženie rádioaktívneho odpadu. „Redukcia nákladov na spracovanie rádioaktívnych odpadov je našim trvalým cieľom. Jedným so spôsobov úspory nákladov pre budúce obdobie je sústavne znižovanie tvorby rádioaktívnych odpadov,“ konštatovali elektrárne.

S realizáciou projektu chcú Slovenské elektrárne začať v Mochovciach v apríli budúceho roka a v Bohuniciach v júli budúceho roka. Projekt by mal dominantný výrobca elektrickej energie ukončiť vo februári 2013 respektíve v decembri toho istého roka. Výšku investícií potrebných na realizáciu spomínaného projektu spoločnosť nekonkretizovala.

Zdroj: (c) SITA  

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.