Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. novembra 2010 Jadrová energia od Energia.skTASR

Slovenské elektrárne dokončili zvyšovanie výkonu Jaslovských Bohuníc

Program modernizácie a zvýšenia výkonu atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice predstavuje po projekte dobudovania jadrovej elektrárne Mochovce druhú najvýznamnejšiu investíciu Slovenských elektrární.

Bloky majú výkon po 505 MW

Po testoch schválil Úrad jadrového dozoru (ÚJD) zvýšenie tepelného výkonu z pôvodných 1.375 MWt na 1.471 MWt, čo spolu s ďalšími zlepšeniami efektivity zvýšilo počiatočný inštalovaný výkon blokov o 15 %, a to z 440 MW na 505 MW.

Ruzzini: Posilnili sme energetickú bezpečnosť SR

„Slovenské elektrárne splnili jeden zo svojich dlhodobých cieľov – zabezpečiť bezpečnú a efektívnu dodávku elektriny prostredníctvom modernizácie a zvýšenia výkonu AE Bohunice, čo spoločne s dokončením tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne Mochovce pomôže zabezpečiť energetickú bezpečnosť Slovenska,“ uviedol v tejto súvislosti generálny riaditeľ a predseda predstavenstva SE Paolo Ruzzini.

Riaditeľ úseku výroby a člen predstavenstva SE Ignác Pňaček dodal, že modernizáciou prešli zásadné komponenty sekundárneho okruhu elektrárne a ďalšie zariadenia. Modernizácia podľa Ruzziniho nebude znamenať pre koncových odberateľov elektriny zvýšenie cien, SE to zaručí vyššiu konkurencieschopnosť na trhu s elektrinou.

Miškov: Slovensko jadrovú energiu potrebuje

„Jednou z priorít súčasnej slovenskej vlády je príprava aktualizácie energetickej politiky SR,“ povedal na dnešnom stretnutí so zástupcami médií minister hospodárstva Juraj Miškov. Pred dvoma týždňami jeho rezort spustil verejnú diskusiu o budúcnosti energetickej politiky na Slovensku. „SR potrebuje jadrovú energetiku z dôvodu bezpečnosti dodávok energie a nie je možné zabezpečiť energetickú sebestačnosť bez jadrovej energetiky,“ zdôraznil.

Žiaková: Jadrové elektrárne Bohunice a Mochovce sú bezpečné

Európska únia prijala podľa predsedníčky Úradu pre jadrový dozor Marty Žiakovej zásadu trvalého zvyšovania úrovne bezpečnosti v jadrových elektrárňach. „Naše elektrárne v Bohuniciach aj v Mochovciach ju spĺňajú. Príkladom plnenia je modernizačný program na oboch blokoch jadrovej elektrárne Bohunice V2, ktorý sa implementoval v rokoch 2002 až 2008 a dostal jadrovú elektráreň na veľmi vysokú roveň, akceptovateľnú v rámci svetových pravidiel prevádzkovania týchto zariadení,“ upresnila Žiaková.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.