Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
AE Jaslovké Bohunice-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: TASR/Michal Svítok
17. októbra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne chcú prevádzkovať elektráreň V2 ďalších tridsať rokov

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) plánujú prevádzkovať dva jadrové bloky Atómovej elektrárne Bohunice V2 ďalších tridsať rokov. Životnosť jadrových blokov v Jaslovských Bohuniciach bola pôvodne naprojektovaná na tridsať rokov a bude dosiahnutá v roku 2014 pre tretí blok a v roku 2015 pre štvrtý blok. Celkovo by tak mali bohunické bloky vyrábať elektrinu 60 rokov. „V roku 2010 sme otvorili investičný projekt Dlhodobá prevádzka jadrovej elektrárne V2. Cieľom projektu je preukázať, že zariadenia jadrovej elektrárne budú plniť svoje funkcie po celú predpokladanú dobu prevádzky pri zachovaní všetkých požiadaviek na jadrovú, radiačnú a technickú bezpečnosť,“ uviedol slovenský dominantný výrobca elektrickej energie v oznámení o zmene navrhovanej činnosti, ktoré už predložil štátnym orgánom.

Slovenské elektrárne sú aj vďaka vykonanej modernizácii na jadrových blokov presvedčené, že sa im ich prevádzku podarí predĺžiť. Od roku 2002 realizoval podnik na blokoch elektrárne V2 program modernizácie v celkovej hodnote 500 mil. eur. Ukončený bol v roku 2010 zvýšením celkového výkonu na 1.010 megawattov. „Program modernizácie a zvyšovania bezpečnosti jadrových blokov elektrárne V2 bol najvýznamnejším investičným projektom v rámci celých Slovenských elektrární. Projekt bol zameraný najmä na riešenie bezpečnostných problémov, ale riešil aj zvyšovanie prevádzkovej spoľahlivosti zariadení. Všetky úlohy modernizácie boli naprojektované a realizované tak, aby bloky mohli byť prevádzkované na zvýšenom výkone a s predĺžením životnosti jadrovej elektrárne V2 do roku 2046,“ dodali elektrárne.

Jadrové bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985 a do roku 1996 bolo v nich vykonaných viac ako 300 modifikácií zariadení. Reaktorové bloky elektrárne V2 predstavujú v porovnaní s odstavenými blokmi elektrárne V1 novšiu, z hľadiska jadrovej bezpečnosti vylepšenú sériu blokov VVER 440. Jadrová elektráreň V2 bola koncipovaná ako dvojblok. „Na obidvoch blokoch sú inštalované systémy pre lokalizáciu maximálnych projektových havárií,“ zdôraznili elektrárne. Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach sa začala stavať v roku 1976. Generálnym projektantom bol Energoprojekt Praha, generálnym dodávateľom stavebnej časti Hydrostav Bratislava a technologickej časti Škoda Plzeň. Takmer celá technologická časť elektrárne bola dodávkou českých a slovenských podnikov.

Zdroj: (c) SITA  

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.