Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektraren Vojany-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Elektráreň Vojany. Foto: TASR/František Iván
26. novembra 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne chcú dokončiť rekonštrukciu tepelnej elektrárne Vojany

Slovenské elektrárne, a.s. (SE) okrem veľkej investície do dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce realizujú, respektíve pripravujú, ďalšie investičné projekty, uviedla hovorkyňa SE Janka Burdová. V krátkom čase ukončí slovenský dominantný výrobca elektriny rekonštrukciu piateho bloku v tepelnej elektrárni Vojany. „Ide o jednu z našich top priorít. Projekt bude hotový po nainštalovaní novej turbíny a generátora,“ dodala Burdová.

Vo svojej druhej tepelnej elektrárni v Novákoch realizujú Slovenské elektrárne projekt spoluspaľovania biomasy. „Vďaka tomuto projektu Slovensko ročne ušetrí 33 tisíc ton emisií oxidu uhličitého,“ doplnila Burdová. V Novákoch tiež podnik pripravuje renováciu elektrárne a výmenu starých kotlov.

Slovenské elektrárne sa chcú viac zamerať aj na rozvoj niektorých obnoviteľných zdrojov. „V budúcnosti plánujeme zvýšiť efektivitu existujúcich vodných elektrární a postaviť niekoľko malých vodných elektrární a zvyšovať objem biomasy, spoluspaľovanej v našich tepelných elektrárňach,“ konštatovala Burdová. Slovenské elektrárne taktiež plánujú pokračovať v modernizácii a zlepšovaní jadrových elektrární. Koľko prostriedkov by mohli elektrárne investovať do realizovaných, respektíve pripravovaných projektov Burdová nekonkretizovala.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 taliansky Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5.737 MW inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.