Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. novembra 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne čaká šetrenie. Budú prepúšťať

Dominantný výrobca elektriny na Slovensku chce do roku 2020 ušetriť 400 miliónov eur. Ozdravný plán predstavil na nedávnej diskusii so zamestnancami generálny riaditeľ Slovenský elektrární Bohumil Kratochvíl, podľa ktorého musí podnik čeliť nízkym cenám veľkoobchodnej elektriny. V rámci procesu optimalizácie by sa malo škrtať v oblasti prevádzkových aj investičných nákladov. Najväčší výrobca elektriny pristúpi aj k redukcii počtu zamestnancov, najmä na jar a v lete budúceho roka.

„Čo sa týka prepúšťania, neplánujeme masové prepúšťanie, aké Slovenské elektrárne zažili v minulosti, ale je čestné povedať, že k istej redukcii počtu zamestnancov dôjde,“ priznal Kratochvíl na stretnutí so zamestnancami. „K znižovaniu bude dochádzať predovšetkým na riaditeľstve a centralizovaných útvaroch,“ dodal.

Ku koncu vlaňajška SE zamestnávali 3800 ľudí. Koľkých zamestnancov sa prepúšťanie bude týkať sme sa pýtali Slovenských elektrární. Odpoveď sme však nedostali. Nevyjadrili sa ani k tomu, ktoré investície sa budú škrtať.

Generálny riaditeľ SE pripustil, že zmeny nastanú aj na manažérskych pozíciách. Vo viacerých vedúcich funkciách Slovenských elektrární (SE) už k zmenám došlo. Nešlo ale o prepúšťanie, ale príchod nových ľudí. Funkcie riaditeľov úsekov a ich zástupcov sú po novom zdvojené tak, aby sa vyrovnali sily Enelu a Energetického a průmyslového holdingu vo vedení firmy.

Hromadné prepúšťanie na obzore

Hromadné prepúšťanie, t.j viac ako 30 zamestnancov počas 30 dní, je ale reálne. „Hromadné prepúšťanie bolo prerokované v rámci Slovenských elektrární, ale dopad na Vojany je prakticky nulový,“ uviedol šéf Slovenského odborového zväzu energetikov (SOZE) Ján Topoľovský.

V súvislosti s Vojanmi treba pripomenúť minulotýždňové rozhodnutie o budúcnosti tejto uhoľnej elektrárne, ktorá poskytuje podporné služby prenosovej sústave. Tie boli v novej cenovej vyhláške ÚRSO zvýhodnené, čo sa pravdepodobne prejaví aj v podobe zvýšenia tarify za systémové služby, ktorú platia vo svojich účtoch za elektrinu všetci spotrebitelia.

Aktuálne vedenie SE rokuje aj o novej kolektívnej zmluve so zamestnancami, na ktorej sa má ušetriť 8 miliónov eur. Zmeny sa majú dotknúť doplnkového dôchodkového sporenia, na ktoré sa prispieva nad rámec zákonníka práce či jednorazového ročného príspevku.

Nový akcionár EPH vstúpil do Slovenských elektrárni v lete. Dohoda s talianskym Enelom hovorí o postupnom odkúpení 66 % akcií v dvoch krokoch. Celá transakcia sa uzavrie po sprevádzkovaní 3. a 4. bloku atómovej elektrárne Mochovce, ktorého dostavbu zabezpečuje stále Enel. Vtedy sa bude upravovať aj celková cena za akvizíciu, ktorá má zohľadniť finálnu cenu za Mochovce, cenu komodity na trhoch a pod.

Podobným ´ozdravným plánom´ vrátane prepúšťania prešli po vstupe EPH aj ostatné energetické firmy na Slovensku, napr. SPP alebo Stredoslovenská energetika.

Je to tak zlé?

Nové vedenie SE argumentuje tým, že aktuálna situácia na trhu s elektrinou nepraje klasickým výrobným zdrojom. Pochmúrny výhľad naznačovali aj údaje o očakávanom hospodárení SE, ktoré predložilo ministerstvo hospodárstva, menšinový akcionár elektrární, do návrhu rozpočtu pre roky 2017 – 2019.

Minulý rok firma vykázala zisk cez 26 mil. eur. Pre tento rok sa počíta s čistým ziskom vo výške 75,6 mil. eur. V budúcom roku by sa vraj mali Slovenské elektrárne dostať do straty cez 48 mil. eur, v roku 2018 zase k zisku cez 26 mil. eur (obdobný ako vykázala v roku 2015).

Rezort hospodárstva ale pre náš portál podčiarkol, že čísla sú staré a nezohľadňujú niekoľko dôležitých zmien. Juraj Rybanský potvrdil, že ministerstvu financií poskytovali údaje z apríla tohto roka. Návrh tak nezohľadňuje vyššie spomínanú vyhlášku ÚRSO zo septembra 2016, ktorá hrá okrem iného v prospech elektrárne Vojany, ani pripravovaný strategický plán spoločnosti.

 „Najdôležitejší vplyv na zmenu odhadu ziskovosti spoločnosti mal pokles veľkoobchodných cien elektriny v roku 2017. Medzi ďalšie vplyvy patrila otázka prevádzky Elektrárne Nováky a Elektrárne Vojany,“ vysvetlil Rybanský.

Ceny elektriny stúpajú

Podľa údajov Enelu bol prevádzkový zisk (EBITDA ) Slovenských elektrární v 1. prvom polroku 2016 na úrovni 157 miliónov eur. V rovnakom období minulého roka bola EBITDA len o 10 miliónov eur vyššia.

Výsledok hospodárenia v tomto roku ale nemusí byť taký zlý. Napokon – posledné mesiace ceny elektriny na trhu značne stúpli a udržiavajú sa na vyšších úrovniach. To tiež nie je zohľadnené v oficiálne prezentovaných výhľadoch a očakávaniach. Dôvodom rastu sú predovšetkým problémy s jadrovými elektrárňami vo Francúzsku.

„Odstávky francúzskych jadroviek tlačia cenu elektriny nahor aj u nás. Cez emisie EUA a spotové ceny na EEX,“ uviedol Josef Lexa zo spoločnosti ČEZ Slovensko.

Elektrárne ale predávajú elektrinu rok až tri dopredu. Tu sa ceny pohybujú nižšie, avšak aj ony zaznamenali rast. Napríklad na pražskej burze sa elektrina na roky 2017 a 2018 predáva približne za 32 eur (base load) a 43 eur (peak load).  V marci tohto roka boli ceny futures v základom zaťažení na úrovni 25 eur a v špičke okolo 32 eur.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.