Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hádka - freedigitalphotos.net
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto
17. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne budú riešiť Gabčíkovo cez medzinárodnú arbitráž

Slovenské elektrárne žiadajú od štátu 588,2 milióna eur podľa ustanovení zmluvy o odškodnení, uviedli Hospodárske noviny s odvolaním na slová ministra hospodárstva. Sumu chceli vyplatiť do včerajška, nestalo sa. Dnes preto SE začnú právne konanie s cieľom vymôcť odškodnenie.

Štát oponuje tým, že určením neplatnosti zmluvy o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) sa stala neplatnou aj zmluva o odškodnení. Vychádza pritom z odvolacieho rozsudku Krajského súdu v Bratislave z 9. marca 2015 vo veci žaloby Úradu pre verejné obstarávanie proti Slovenským elektrárňam (SE) a tiež Vodohospodárskej výstavbe (VV), ktorá bola podaná na deň presne pred 8 rokmi, čiže 9.3.2007. Krajský súd považuje predmet zmluvy o prevádzke za zákazku na poskytovanie služieb, pri ktorej bolo potrebné vykonať niektorý z postupov verejného obstarávania.

Podľa advokáta Andreja Leontieva, partnera advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c, „ak bude možné určiť, že neplatnosť zmluvy spôsobila jedna zo strán, bude zodpovedať za škodu, ktorú tým druhej strane spôsobila.“

Medzinárodná arbitráž by tak mohla rozlúsknuť oriešok – kto pochybil pri verejnom obstarávaní, spôsobil neplatnosť zmluvy o prevádzke i neúčinnosť zmluvy o odškodnení?

Dve nové domáce žaloby

Podľa správy, ktorú v stredu schválila vláda, podali Slovenské elektrárne na Vodohospodársku výstavbu koncom minulého roka dve nové žaloby.

Hovorkyňa štátneho podniku Diana Migaľová pre náš portál potvrdila, že v posledný deň v roku, čiže 31.12.2014, SE na Okresnom súde Bratislava IV podali žalobu o zaplatenie 4 894 153,55 eur plus DPH s príslušenstvom, v ktorej požadujú zaplatenie uvedenej sumy z dôvodu preplatku ročného vysporiadania za rok 2010 na základe zmluvy o prevádzke VEG.

Dňa 12. novembra 2014 tiež elektrárne podali na rovnakom súde návrh na začatie konania spolu s návrhom na vydanie platobného rozkazu o zaplatenie 23 887 071,62 eur s prísl., v ktorom od VV požadujú úhradu pravidelnej platby za obdobie od novembra 2010 do októbra 2014, t.j. za 4 roky predchádzajúce podaniu žaloby z titulu bezdôvodného obohatenia.

Viac o aktuálnom dianí okolo Gabčíkova sa dozviete v našom článku, ktorý sme publikovali v pondelok 13. apríla, a tiež v nižšie uvedených súvisiacich článkoch.

Štátny podnik vo svojom stanovisku dáva platby s výhradou od septembra 2013 do súvisu s obdobím, keď sa začali šíriť informácie o predaji talianskeho podielu spoločnosti Enel v SE.

Predaj akcií Enelu

Predstavenstvo Enelu potvrdilo predaj akcií v SE v júli 2014. Aktuálne čaká na podanie záväzných ponúk, avizovaný termín je do 9. mája. Medzi záujemcov sa počíta konzorcium Slovnaftu a maďarskej firmy MVM, české spoločnosti ČEZ a EPH i fínsky Fortum.

Predseda vlády Robert Fico na konci marca uviedol, že vláda je proti predaju akcií Enelu predtým, než sa dokončia a spustia dva bloky elektrárne Mochovce. Predaj by totiž mohol viesť k zastaveniu dostavby. Enel vtedy uviedol, že bude v predaji pokračovať.

Fico dnes prehlásil, že slovenská vláda bude plán Enelu na predaj podielu v SE aktívne blokovať. Dodal, že firma má plnú zodpovednosť za dokončenie 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.