Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne aj napriek pandémii vlani s nárastom zisku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
12. júla 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské elektrárne aj napriek pandémii vlani s nárastom zisku

Najväčší slovenský výrobca elektriny a jej dcérske spoločnosti dosiahli zisk pred započítaním úrokov, daní z príjmu a odpisov (EBITDA) vo výške 363 miliónov eur. Rok predtým to bolo 342 miliónov eur.

Tento výsledok priaznivo ovplyvňoval najmä vývoj cien elektriny, ako aj pretrvávajúce úsilie spoločnosti o optimalizáciu a efektívnosť nákladov,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Mimoriadne náročný rok

Čistý zisk spoločnosti vlani stúpol na 60 miliónov eur z úrovne 23 miliónov eur dosiahnutej v roku 2019. Napriek tomu, elektrárne hodnotia vlaňajšok ako mimoriadne náročný rok. Je za tým spomínaná pandémia.

Obrovské množstvo času, energie a samozrejme prostriedkov bolo potrebné sústrediť na boj s nebezpečným vírusom,“ dodal Strýček.

Pozitívny pre jadrové elektrárne

Vlaňajšok bol podľa šéfa Slovenských elektrární pozitívny najmä pre jadrové elektrárne. Výroba v štyroch jadrových blokoch vzrástla na 15 444 z 15 369 gigawatthodín.

Z pohľadu bezpečnosti, index WANO, ktorý hodnotí úroveň jadrových blokov celého sveta, dosiahol na oboch blokoch v Bohuniciach a na prvom bloku v Mochovciach najvyššie možné hodnotenie 100 %,“ zdôraznil Strýček.

Už tri roky po sebe nebola zaznamená prevádzková udalosť s automatickým odstavením reaktora. Nebola zaznamenaná radiačná udalosť, ani prípad prekročenia interných limitov ožiarenia personálu.

Pokles spotreby elektriny

Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili 2 268 gigawatthodín elektriny. Elektráreň Nováky (ENO) vyrobila 961 gigawatthodín elektriny.

V jarných mesiacoch počas prudkého poklesu spotreby elektriny v sústave bola výroba elektriny v ENO utlmená. Ku koncu roka zaznamenali elektrárne výrazný pokles dodávok uhlia z dôvodu pandémie. Elektráreň Vojany vyrobila vlani 97 gigawatthodín elektriny.

Na prevádzke sa veľmi negatívne podpísal výrazný nárast cien emisných povoleniek,“ doplnil Strýček. V kombinácii s nízkymi spotovými cenami počas jarných a letných mesiacov bola elektráreň od polovice marca do decembra mimo prevádzky.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.