Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosti vykurovanie kurenie tuhe palivo drevo krb emisie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
11. apríla 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti vykurujú najmä drevom, do ovzdušia vypustia milióny ton emisií

Slovenské domácnosti sa vďaka vykurovaniu nemalou mierou podieľajú na tvorbe emisií. Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), emisie z vykurovania domácností tvoria takmer 13 % z celkových emisií v slovenskej energetike. Slováci tak pri vykurovaní svojich domácností vyprodukujú ročne 3,5 milióna ton oxidu uhličitého.

Ako vyplýva zo štatistického zisťovania SHMÚ v domácnostiach s individuálnym vykurovaním, až 82 % slovenských domácností využíva na vykurovanie ako palivo drevo. Priemerná ročná spotreba dreva na vykurovanie sa pohybuje na úrovni 7,3 tony.

Spotreba dreva

Väčšina domácností kupuje drevo na Slovensku a 79 % domácností drevo skladuje aspoň jednu sezónu, alebo kupuje suché drevo. Najviac dreva sa spotrebuje v Banskobystrickom kraji, najmenej v Bratislavskom kraji.

Osem percent slovenských domácnosti vykuruje aj prostredníctvom čierneho uhlia, 5 % prostredníctvom uhoľných brikiet, 4 % prostredníctvom drevených peliet a 3 percentá drevenými briketami.

Priemerný vek kotlov

Priemerný vek klasických, splyňovacích a automatických kotlov v slovenských domácnostiach je takmer 12 rokov. Priemerný vek krbových kachieľ a krbov je 17 rokov. Slovenskí meteorológovia zistili, že 89 % kotlov nie je starších ako 20 rokov. Najnižší priemerný vek kotlov 10 rokov je v Bratislavskom kraji, najvyšší v Trnavskom kraji, kde je to 13 rokov.

Od roku 2010 bolo zrekonštruovaných 58 % rodinných domov. Najväčší podiel zrekonštruovaných rodinných domov v Prešovskom a Košickom kraji. Zrekonštruované domy mali najviac vymenené okná a to 82 % zo všetkých zrekonštruovaných domov, 42 % malo izoláciu obvodových múrov a 31 % zateplené strechy.

Slovenské domácnosti podľa prieskumu meteorológov vykurujú svoje príbytky na priemerných 22 stupňov Celzia. Väčšina domácností vykuruje celý rodinný dom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.