Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obnovitelnle zdroje energie dotácie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. februára 2021 Obnoviteľné zdroje OZEBiomasa od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti sa znova môžu uchádzať o dotácie na malé OZE

Od pondelka 8. februára môžu domácnosti registrovať žiadosti o poukážky na fotovoltické panely. Od 10. februára budú k dispozícii poukážky na slnečné kolektory, na tepelné čerpadlá od 15. februára a na kotly na biomasu od 17. februára.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) otvorí zásobníky v tradičnom čase vždy o 15. hodine v uvedené dni a prvé tohtoročné poukážky vydá v nasledujúcich dňoch v utorok alebo vo štvrtok o 11. hodine.

Maximálny príspevok

SIEA od februára rozdelí domácnostiam 10,8 milióna eur. Na tepelné čerpadlá je vyčlenených 6 miliónov, na slnečné kolektory 1,7 milióna, na fotovoltické panely 1,6 milióna a na kotly na biomasu 1,5 milióna eur.

Na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú mať domácnosti naďalej päť mesiacov,“ informoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Výška podpory zostáva v tomto roku nezmenená a naďalej závisí od inštalovaného výkonu zariadenia.

Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu.

Podpora inštalácií

Vďaka projektu Zelená domácnostiam II bolo od roku 2019 z európskych zdrojov podporených 10 834 nových inštalácií na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v celkovej sume 21,7 milióna eur. Celkovo je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Prostriedky z Európskeho fondu regionálneho rozvoja domácnosti doteraz využili na nákup 3 561 tepelných čerpadiel, 3 482 slnečných kolektorov, 2 134 fotovoltických panelov a 1 666 kotlov na biomasu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.