Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Serious young woman look at laptop screen busy managing household finances expenditures paying bills online. Pensive millennial female take care of budget count expenses, make payment on computer.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
28. septembra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti platia za energie a domácnosť približne štvrtinu z celkových výdavkov

Energie tak ukrajujú z rodinných rozpočtov Slovákov vyše 9 %. „Na rastúce ceny alebo výdavky v tejto oblasti sú tak Slováci a Slovenky logicky citliví. Pandémia túto našu črtu ešte viac zvýraznila, nakoľko počas lockdownov sme viac času trávili doma,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Zvýšenie cien energii

V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, že ceny energií sa na Slovensku v budúcom roku prudko zvýšia. Dôvodom sú najmä vysoké ceny elektriny a plynu na svetových burzách.

V aktuálnom roku 2021 ceny elektriny a plynu na svetových burzách prudko vzrástli, čo by sa malo podpísať aj pod budúcoročný nárast cien energií pre slovenské domácnosti. Hoci hlavné slovo má pri ich stanovení regulátor, teda Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“ podotkla Sadovská.

Dopady na rodinné rozpočty

Dopady vyšších cien energií na rodinné rozpočty domácnosti sa líšia a to v závislosti od ich spotreby. Ak domácnosť používa plyn iba na varenie, ročné náklady jej môžu v budúcom roku vzrásť o niekoľko eur.

Ak však aj na ohrev vody, tak v tom prípade si môže domácnosť ročne priplatiť aj niekoľko desiatok eur navyše. Ak ale domácnosť používa plyn aj na vykurovanie, tak v tom prípade sa jej ročné výdavky môžu zvýšiť aj o vyše 100 eur.

Obdobná situácia je v prípade elektriny. Pre domácnosti s nižšou spotrebou môže ísť o nárast ročných nákladov do približne 50 eur, v domácnostiach s vyššou spotrebou až do 160 eur. Ak ale domácnosti používajú elektrinu aj na kúrenie, tak ich ročné výdavky môžu vzrásť až o 200 eur.

Lacnejšie ako v minulom roku

V tomto roku sú ceny energií lacnejšie ako v roku 2020. Za prvých osem mesiacov 2021 boli ceny elektriny medziročne lacnejšie o 4,3 %, v prípade plynu bol zaznamenaný pokles ceny v priemere o 9,7 %.

Za teplo slovenskí odberatelia platili menej o 0,9 %. „Dôvodom boli nižšie ceny energií na svetových trhoch najmä počas prvého polroka 2020 ovplyvneného predovšetkým prvou vlnou pandémie,“ vysvetlila Sadovská.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.