Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
€mince na dlani - Európska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
11. novembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti platia najvyššie ceny elektriny v strednej a východnej Európe

Slovenské domácnosti podľa európskych štatistických údajov platili aj v tomto roku najvyššie ceny elektriny bez daní a odvodov spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky a tiež oproti ostatným krajinám strednej a východnej Európy. Domácnosti s ročnou spotrebou 2500 a 5000 kWh zaplatili bez pripočítania daní v prvom kvartáli tohto roku v priemere 0,1224 €/kWh. Potešujúce je, že od roku 2012 zaznamenali ceny pokles.

Pri porovnávaní všetkých 28 členských krajín ide o podpriemernú cenu. Rozpätie cien elektriny pre túto kategóriu domácností sa pohybuje od 0,0689 €/kWh v Bulharsku po 0,2008 €/kWh v Írsku.

Pokiaľ ide o ceny elektriny pre podniky, Slovensko sa radí k špičke platiacich zákazníkov. Ceny bez daní a odvodov pre stredne veľkých priemyselných spotrebiteľov (s ročnou spotrebou medzi 500 – 2000 MWh) sú po štvorici ostrovných krajín (Malta, Cyprus, Írsko, Veľká Británia) a Španielsku 6. najvyššie v celej EÚ. Tieto podniky u nás platia v priemere 0,1107 €/kWh, zatiaľ čo v susednej Českej republike 0,0819 €/kWh a vo Fínsku len 0,0664 €/kWh.

Graf vývoja počas 10 rokov ukazuje, že cena elektriny pre stredne veľké podniky mala u nás do roku 2009 jasne stúpajúci charakter, v posledných rokoch obdobne ako pri domácnostiach klesá.

V októbri sa zástupcovia 12 obchodných komôr, priemyselných a podnikateľských združení spoločne obrátili s upozornením na problém vysokých cien elektriny pre priemyselných odberateľov priamo na predsedu vlády. Zdôraznili, že napriek znižovaniu ceny elektriny na burze sa tento pozitívny trend kvôli zvyšovaniu regulovaných poplatkov neprejavuje v koncovej cene elektriny, čo má negatívny vplyv na podniky, ktoré tu už pôsobia a tiež na schopnosť Slovenska prilákať nové investície.

© energia.sk, Grafy: Eurostat, upravené

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.