Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dotácie obnovitelne zdroje energii domácnosti ziadosti pomoc
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. júna 2020 Obnoviteľné zdroje OZEBiomasa od Energia.skSITA

Slovenské domácnosti budú môcť čoskoro žiadať o poukážky na kúpu malého obnoviteľného zdroja energií

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam II budú môcť v júni žiadať domácnosti žijúce mimo bratislavského kraja, ktoré chcú zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie inštalovať tento rok.

Novinkou je otvorenie zásobníkov a možnosť upravovať žiadosť až do vydania poukážky,“ uviedol pre agentúru SITA manažér komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

Zjednodušenie žiadostí

Zásobník má domácnostiam zjednodušiť podávanie žiadostí, zhotoviteľom má pomôcť pri plánovaní inštalácií a energetickej agentúre umožní plynulejšie vydávanie poukážok.

Podávať žiadosti bude možné dovtedy, kým sa naplnia zásobníky na tento rok. O poukážku by sa mali medzi prvými uchádzať tie domácnosti, ktoré sú pripravené na inštaláciu zariadenia do troch mesiacov od vydania poukážky,“ dodal Jurikovič.

Otvorenie zásobníkov

Ako prvé plánuje SIEA otvoriť v stredu 17. júna 2020 o 15.00 hod. prijímanie žiadostí pre kotly na biomasu. Následne bude 22. júna otvorený zásobník pre slnečné kolektory, 24. júna pre tepelné čerpadlá a 29. júna pre fotovoltické systémy.

Každá zaregistrovaná žiadosť bude ihneď po potvrdení záujmu zaradená do zásobníka pre daný druh zariadenia, kde bude čakať na vydanie poukážky. Počas tohto obdobia môže domácnosť sledovať poradie a žiadosť upravovať s výnimkou miesta inštalácie, druhu žiadaného zariadenia a e-mailovej adresy.

Na zadanú e-mailovú adresu budú zasielané správy s aktívnym odkazom na potvrdenie záujmu, ale napríklad aj heslo na úpravu žiadosti čakajúcej v zásobníku. „Preto je dôležité, aby k adrese mala domácnosť prístup,“ spresnil Jurikovič.

Prvé poukážky

Prvé poukážky budú vydané už na druhý deň od otvorenia zásobníkov po 11. hodine. Ďalšie poukážky informačný systém vydá vtedy, keď bude doručený a vybavený dostatočný počet žiadostí o preplatenie poukážok pre daný druh zariadenia.

Vydávanie nových poukážok priamo závisí od pripravenosti domácností a zhotoviteľov zariadenie v lehote nainštalovať a predložiť kompletné dokumenty k žiadosti o preplatenie poukážky,“ doplnil Jurikovič.

Zelená domácnostiam II

Žiadosti o preplatenie SIEA naďalej vybavuje priebežne. Momentálne je z projektu Zelená domácnostiam II podporených viac ako 6 800 zrealizovaných inštalácií zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Celková suma preplatených poukážok je viac ako 13 miliónov eur.

Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V rámci projektu budú do roku 2023 podporené inštalácie s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.