Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
2. augusta 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenské bioplynové stanice sú v ohrození, tvrdí Slovenská bioplynová asociácia

Ich chod podľa asociácie ohrozujú rastúce ceny vstupných surovín, ako aj aktuálna štátna schéma pomoci.

Výkupné ceny elektrickej energie z bioplynových staníc, ktoré štát v rokoch 2010 – 2013 garantoval na 15-ročné obdobie, sú dnes hlboko pod reálnymi nákladmi. Viaceré bioplynové stanice to donútilo ukončiť svoju činnosť a ďalšie bojujú o prežitie,“ uviedol predseda SBA Vladimír Šošovička.

Štátna podpora

Pri rovnakej štátnej podpore ako v roku 2010, ale pri súčasných cenách vstupných surovín, servisu a opráv idú bioplynové stanice podľa asociácie do krachu.

Podľa Šošovičku, bez okamžitej výraznej indexácie výkupných cien elektrickej energie alebo prechodu na trhové ceny väčšina bioplyniek na Slovensku neprežije.

Pokiaľ na Slovensku naozaj chceme transformovať existujuúce bioplynové stanice na biometánové, musíme im najskôr dať šancu prežiť,“ zdôraznil Šošovička. Zatiaľ podľa neho ukončilo prevádzku 20 bioplynových staníc, väčšina ostatných znížila prevádzkový výkon.

Nárast nákladov

Nárast nákladov na výrobu bioplynu v budúcom roku odhaduje asociácia o 40 až 50 %.

Umožnenie okamžitého výstupu zo systému podpory a diskusia o indexácii výkupných cien, sú jedinými riešeniami aktuálnej situácie. Pokiaľ sa hneď nepokúsime o zmenu nastavených pravidiel, je veľmi pravdepodobné, že nám zostane len veľmi málo bioplynových staníc na transformáciu na biometánové stanice, čo v konečnom dôsledku môže znamenať ohrozenie celého odvetvia na Slovensku,“ uzavrel Šošovička.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.