Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenské atómové elektrárne patria medzi svetovú elitu

Slovenské atómové elektrárne patria z hľadiska bezpečnosti medzi svetovú elitu. Vyplýva to zo záverov tzv. posudzovacieho zasadania k Dohovoru o jadrovej bezpečnosti, na ktorom sa posudzujú národné správy členských krajín. „Závery posudzovacieho zasadnutia potvrdili súlad legislatívy a ostatných aktivít v oblasti jadrovej bezpečnosti v Slovenskej republike s článkami dohovoru. Neobsahovali žiadnu negatívnu konštatáciu. V porovnaní s ostatnými krajinami prevádzkujúcimi jadrové zariadenia je Slovensko na poprednom mieste, čo sa týka bezpečnostných a prevádzkových ukazovateľov,“ uviedol po aprílovom zasadnutí na pôde Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Viedni Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).

Slovensko dostalo k národnej správe 79 písomných otázok. Otázky sa týkali legislatívneho a dozorného rámca, zvyšovania bezpečnosti Atómovej elektrárne Bohunice V2, periodického hodnotenia bezpečnosti, havarijnej pripravenosti, dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce a opatrení, ktoré Slovensko prijalo v nadväznosti na haváriu v jadrovej elektrárni Fukushima v Japonsku. „Zástupcovia krajín ocenili vysokú kvalitu Národnej správy SR, jej transparentnosť a množstvo poskytnutých technických informácií,“ dodal kontrolný orgán.

Krajiny prevádzkujúce jadrové zariadenia na stretnutí diskutovali aj o havarijnej pripravenosti. „Krajiny konštatovali, že vnútroštátne opatrenia by mali byť vzájomne koordinované medzi zodpovednými inštitúciami,“ dodal úrad. Podľa neho by preto bolo potrebné uskutočniť na Slovensku cvičenie na národnej úrovni pri fiktívnej simulovanej havárii jadrovej elektrárne. „Cvičenie by preverilo nielen národnú úroveň, ale aj úroveň a reakciu krízových štábov na úrovni krajov a reakcie prevádzkovateľa jadrovej elektrárne. Takýmto spôsobom by sa preverila úroveň havarijnej pripravenosti v Slovenskej republike z komplexného pohľadu,“ konštatoval dozorný úrad. Posledné cvičenie na takejto úrovni sa uskutočnilo koncom 90. rokov v minulom storočí.

Dohovor o jadrovej bezpečnosti (Convention on Nuclear Safety) je prvým medzinárodnoprávne záväzným dokumentom v oblasti jadrovej bezpečnosti. Bol vypracovaný s cieľom vytvoriť zásady organizačných, technických a legislatívnych požiadaviek na zabezpečenie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti na celom svete. Na tzv. posudzovacích zasadaniach sa posudzujú národné správy zmluvných strán. V národnej správe každá krajina informuje o opatreniach, ktoré prijala, respektíve prijíma. Dohovor nadobudol platnosť 24. októbra 1996, zmluvnými stranami dohovoru je v súčasnosti 72 krajín.

Na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú jadrové zariadenia Slovenské elektrárne, a.s. a Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. Slovenské elektrárne prevádzkujú dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Slovensko má ešte na svojom území medzisklad vyhoretého paliva a technológie pre nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi.

Zdroj: (c) SITA

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.