Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vláda_rokovanie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rokovanie vlády SR. Foto: TASR/Martin Baumann
20. júna 2012 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenská vláda získa väčší vplyv na ceny energií veľkých firiem

Jednofarebný kabinet ľavicového premiéra Roberta Fica tak bude môcť od augusta zablokovať snahu dominantných dodávateľov energií zvyšovať cenu domácnostiam. V týchto firmách totiž štát drží väčšinový podiel akcií, v predstavenstve má ale menšinu.

Podobný zákon platil už za prvej Ficovej vlády, ktorá ho v roku 2008 presadila v reakcii na opakované návrhy SPP výrazne zvýšiť ceny zemného plynu segmentu domácností. Väčšinu týchto návrhov potom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) síce zamietol, spoločnosť ale tieto rozhodnutia napadla na súde. Kontroverzný zákon predchádzajúca vláda vlani zrušila. Plynárne SPP, v ktorých by podiel zahraničných akcionárov a manažérsku kontrolu nad podnikom mal získať český Energetický a priemyselný holding, dlhodobo tvrdia, že súčasné nastavenie cien v regulovanom segmente mu spôsobuje stratu.

Opozičný poslanec Martin Chren upozornil, že nové pravidlá zaťažia chod viacerých spoločností, ktoré budú musieť zvolávať valné zhromaždenia. ÚRSO totiž schvaľuje nielen cenníky veľkých energetických firiem pre domácnosti, ale aj teplární a ďalších podnikov. Akcionári alebo podielnici týchto firiem síce budú môcť poveriť vedenie spoločnosti k podávaniu cenových návrhov, k takémuto rozhodnutiu ale bude potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých spoluvlastníkov. „Nie všetci vedia, čo sú to práva menšinových akcionárov. Ak štát nepovolí podať cenový návrh, keď budú na to dôvody, poškodí to samotný podnik,“ dodal Chren.

Poslanci vládnych sociálnych demokratov, ktorí návrh pripravili, tvrdia, že je nemožné, aby zahraniční akcionári, ktorí majú menšinu, rozhodovali. „Nie je predstaviteľné, aby menšina rozhodovala väčšine,“ reagoval poslanec Ján Podmanický na rozloženie síl v pološtátnych energetických firmách, v ktorých zahraniční akcionári majú manažérsku kontrolu, hoci štát drží väčšinu akcií.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.