Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PV panely
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / U.S. Army Environmental Command (licencia Creative Commons)
5. novembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenská vláda možno zníži podporu pre fotovoltaiku

Pondelok – 1.11.2010

Slovensko:

Dnes sa začala medzinárodná previerka bezpečnosti v Atómovej elektrárni V2 v Jaslovských Bohuniciach, ktorá potrvá do 18. novembra. Vykoná ju Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) prostredníctvom svojej misie OSART. Tvorí ju 13 medzinárodných expertov z 9 krajín. (viac informácií)

Svet:

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) pokladá proces oživovania svetového hospodárstva za nestály. Podľa šéfa IEA Nobua Tanaku je svetový trh s ropou v súčasnosti dobre zásobený. Škody v súvislosti s hospodárskym rastom môže vyvolať prudký nárast cien komodity.  (viac informácií)

Utorok – 2.11.2010

Európska únia:

Bývalý český premiér Mirek Topolánek podrobil český regulačný úrad tvrdej kritike. Podľa jeho názoru by sa mal Energetický regulačný úrad (ERÚ) zrušiť, lebo si neplní svoju základnú funkciu a to je ochrana domácich spotrebiteľov. ERÚ je podľa Topolánka spoluzodpovedný za solárny boom v Česku, ktorý pravdepodobne vyústi do zdraženia elektriny v roku 2011. Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR nevylučuje zmenu postavenia českého regulátora prípadne jeho zlúčenie s iným úradom. (viac informácií)

Ťažba v Severnom mori klesá a je technologicky čoraz náročnejšia. Nezávislí analytici odporúčajú britskej vláde podporiť ropnými priemysel nižším daňovým zaťažením. Mohlo by viesť k oživeniu produkcie. (viac informácií)

Svet:

Vietnam postaví svoju prvú atómovú elektráreň. Dva reaktory s inštalovaným výkonom 2400 MW postaví ruská jadrová agentúra Rosatom do roku 2020. Ide o dlhodobú stratégiu vietnamskej vlády, ktorá chce v priebehu dvoch desaťročí postaviť spolu 8 jadrových elektrární s výkonom 15 GW. Dôvodom je prudký rast dopytu po elektrine v krajine. (viac informácií)

Brazília objavila nové ložisko ropy Libra. Môže ísť o najväčší objav v oblasti Severnej a Južnej Ameriky za posledných tridsať rokov. Rezervy ropnej suroviny by totiž mohli dosiahnuť až 15 miliárd barelov. Odhady o objeme rezerv sa však v tejto fáze rôznia. (viac informácií)

Irak sa v prvej fáze nestane dodávateľom zemného plynu pre pripravovaný plynovod Nabucco. Dôvodom je snaha irackej vlády prioritne uspokojiť energetické potreby domácej krajiny. Irak trpí častými výpadkami elektrickej energie. (viac informácií)

Streda – 03.11.2011

Slovensko:

Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom sa stihne dokončiť načas. Podmienky v druhej etape záväznej fázy Open Season sa nastavili tak, aby zaujali maďarské firmy a realizácia projektu v stanovenom termíne nebola ohrozená. Plynovody prepoja stanice Veľké Zlievce a Vecsés na trase s dĺžkou 115 km. Projekt je iniciatívou EÚ, ktorá ho tiež z veľkej časti financuje. K spusteniu do prevádzky by mohlo prísť na konci roku 2013 alebo začiatku 2014. (viac informácií)

Európska únia:

Brusel chce zjednotiť pravidlá konečného ukladania vyhoretého paliva a rádioaktívneho dopadu. Európska komisia predstavila návrh smernice, ktorá by po prijatí vytvorila právne záväzný a vynútiteľný rámec. Každý členský štát EÚ by mal povinnosť vytvoriť do roku 2014 národný program, kde podrobne popíše plán výstavby a spravovania úložiska jadrového dopadu. Dva prípadne viacero štátov sa môžu dohodnúť na používaní konečného úložiska na území jedného z nich. Vývoz odpadu mimo EÚ bude však zakázaný. (viac informácií)

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger vyzval Rusko podieľať sa na tvorbe dlhodobej energetickej stratégie EÚ do roku 2050. Stalo sa tak na stretnutí s ruským vicepremiérom Igorom Sečinom. Rusko bude podľa neho vyžadovať najmä zmenu legislatívy v tvorbe cien zemného plynu, ktorý podľa ruskej strany nie je adekvátny. Igor Sečin zároveň vyzval komisára Oettingera, aby EÚ udelila strategický status pre pripravované plynovody Severný a Južný tok. (viac informácií)

Česká poslanecká snemovňa rokovala o výške daňovej sadzby pre emisné povolenky. Aktuálny návrh vládneho kabinetu počíta so zdanením o 32%. Štátny rozpočet by sa tak mal rozšíriť o 5 mld. českých korún. Daň sa najviac dotkne pološtátnej energetickej spoločnosti ČEZ. Ide o jedno zo súboru opatrení, ktoré majú zabrániť skokovému zvýšeniu ceny elektriny v Česku na nasledujúci rok.  (viac informácií)

Štvrtok – 04.11.2010

Slovensko:

Slovenská vláda možno zníži podporu elektriny zo solárnych zdrojov. Poslanci NRSR posunuli do druhého čítania novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch a vysoko účinnej kombinovanej výrobe, ktorý predložila koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Podpora by sa podľa návrhu zákona poskytovala len zariadeniam s inštalovaným výkonom do 100 kW. Opozícia považuje návrh za protiústavný, lebo má retroaktívny účinok. Poškodil by tiež množstvo podnikateľov a snahu Slovenska dodržať európske záväzky vo výrobe elektriny z OZE do roku 2020. (viac informácií)

Európska únia:

V Nemecku sa začne s prieskumom ložísk nekonvenčného plynu. Spolková krajina Severné Porýnie-Westfálsko naň udelila licenciu celkom desiatim medzinárodným spoločnostiam. Nemeckí Zelení vyjadrili znepokojenie, že spôsob ťažby môže vyvolať znečistenie podzemnej vody.  (viac informácií)

Britská ťažobná spoločnosť Melrose Resources zahájila ťažbu zemného plynu v Bulharsku. Konkrétne v dvoch ložiskách (Kaliakra a Kavarna) na dne Čierneho mora. Produkciou z nich sa dokáže pokryť 15 % ročnej spotreby krajiny. Bulharské ministerstvo energetiky verí, že tento fakt prispeje aj k zníženiu cien pre domácich spotrebiteľov.  (viac informácií)

Svet:

Ruský štátny Gazprom uvažuje nad spoločnými investíciami s arabským Katarom. Išlo by prioritne o projekty skvapalneného zemného plynu (LNG) na severe krajiny, kde v roku 2014 vyprší moratórium na ďalšiu ťažbu. (viac informácií)

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) predpokladá, že oživovanie svetového hospodárstva zvýši globálny dopyt po ropných produktoch. V nasledujúcom roku očakáva ropný kartel návrat dopytu po rope na úroveň z roka 2007. Krajiny OPEC-u zároveň neplánujú zvyšovanie ťažobnej kapacity z dôvodu nestálosti svetového trhu s ropou.  (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.