Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenská technická univerzita a Úrad jadrového dozoru SR jadrová energia elektráren
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
23. augusta 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenská technická univerzita a Úrad jadrového dozoru SR sa zaviazali k spolupráci

Spolupracovať budú na riešeniach pre bezpečnú prevádzku jadrových elektrární na Slovensku, ale aj pri konzultáciách, expertízach, analýzach či v oblasti výroby a kontroly súčiastok.

Spolupráca sa bude týkať aj výskumnej a vývojovej činnosti študentov a doktorandov STU, pričom študenti by mohli na ÚJD SR aj stážovať. Memorandum o spolupráci podpísali rektor STU Oliver Moravčík a predsedníčka ÚJD SR Marta Žiaková.

Výskum a vývoj

Rektor STU verí v obojstranne úspešnú spoluprácu. „Naša univerzita disponuje sofistikovanými výskumnými a vývojovými pracoviskami a vysoko kvalifikovanými odborníkmi, ktorí môžu byť efektívne nápomocní pri výskume materiálov vhodných pre bezpečnosť jadrovej energetiky na Slovensku,“ povedal Moravčík.

Predsedníčka ÚJD SR doplnila, že úrad si uvedomuje potrebu prepojenia akademickej sféry a praxe.

Vzájomná spolupráca prinesie jednak synergiu v získavaní a využívaní teoretických aj praktických poznatkov pri riešení otázok v pôsobnosti úradu, predovšetkým v oblasti výskumu vlastností špeciálnych materiálov, a tiež podporu vzdelávacieho procesu univerzity formou konzultácií študentov so zamestnancami ÚJD SR či možnosťou odbornej praxe,“ doplnila Žiaková.

Výskum paliva

Prorektor STU pre strategické projekty, rozvoj, inovácie a prax Maximilián Strémy verí, že sa im čoskoro podarí iniciovať projekt zameraný na jadrovú energetiku, ktorý by mohol prispieť k bezpečnosti a energetickej a hospodárskej stabilite SR.

Projekt by mal skúmať nové typy jadrového paliva, ktoré by mali byť využiteľné v jadrových elektrárňach v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.