Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn zásobníky plynu obchod nadnárodná spolocnosť nafta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
29. júna 2020 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovenská spoločnosť Nafta prerazila aj na nemeckom trhu

Pre slovenského prevádzkovateľa podzemných plynových zásobníkov ide o strategickú investíciu.

Táto strategická investícia nám ponúka rozsiahle možnosti využiť svoje inovatívne, technické a obchodné know-how pri poskytovaní skladovacích služieb na dynamicky sa meniacom trhu so zemným plynom,“ dodala Štecová.

Medzinárodné spolupráce

V oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov podnik v minulom roku pokračoval v medzinárodných spoluprácach, domácich a zahraničných projektoch.

V regióne Trnava, kde prebieha ťažba uhľovodíkov už niekoľko desiatok rokov, firma zrealizovala prieskumný vrt Trakovice 13.

Zároveň sa nám podarilo získať nové prieskumné územie na východnom Slovensku a vo Viedenskej panve,“ doplnila Štecová.

Prieskumná činnosť

Spoločnosť pokračuje aj v prieskumnej činnosti na Ukrajine, kde aktívne pôsobí už od roku 2016. V rámci licencie Užhorod podnik spolu s partnerom zo spoločnosti Cub Energy Inc. zrealizoval prvý prieskumný vrt.

Koncom roka 2019 sme získali tiež Vatazhkivsku licenciu, a tým ďalšiu možnosť prieskumu a ťažby uhľovodíkov na východe Ukrajiny,“ konštatovala Štecová.

Spoločnosť Nafta dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške 70,1 milióna eur. V medziročnom porovnaní tak spoločnosť navýšila zisk o necelé dva milióny eur.

Zásobníky plynu

Spoločnosť Nafta je medzinárodná spoločnosť so skúsenosťami v oblasti skladovania a budovania podzemných zásobníkov zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov.

Spoločnosť aktívne pôsobí okrem Slovenska aj v Českej republike, Nemecku, Rakúsku a na Ukrajine. Spoločnosť je s celkovou skladovacou kapacitou približne 60 terawatthodín v pozícii šiesteho najväčšieho prevádzkovateľa zásobníkov plynu v Európe.

Majoritným, 56,15 % akcionárom spoločnosti Nafta, a.s. je SPP Infrastructure, a.s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Akcionármi v spoločnosti SPP Infrastructure sú štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (51 %) a firma EP Infrastructure, ktorá je súčasťou Energetického a průmyslového holdingu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.