Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarne panely veterne elektrarne turbiny obnovitelne zdroje energie zelena energia
Foto: ilustračné, GettyImages
3. mája 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovenská klimatická iniciatíva vyzýva na zverejnenie aktualizovaného energetického a klimatického plánu

Slovensko nedosiahlo plánované pokroky pre ciele energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov energií, ani v rámci komplexného riešenia energetickej chudoby. Podľa Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI) to vyplýva zo správy o plnení národných cieľov v oblasti energetiky a klímy od Ministerstva hospodárstva SR.

Už o dva mesiace má byť byť pritom Národný energetický a klimatický plán (NECP) aktualizovaný. Iniciatíva v tejto súvislosti vyzýva rezort hospodárstva, aby v ňom venoval špeciálnu pozornosť oblastiam, ktoré sa v aktuálnom hodnotení ukázali ako problematické a aby v dostatočnom predstihu uskutočnil jeho verejnú prezentáciu.

Chýbajúca definícia

Report ukazuje, že sme nedokázali za posledné roky zaviesť žiadne opatrenia a riešiť energetickú chudobu. Kvôli chýbajúcej definícii štát nevie pripraviť systematické opatrenia a alokovať financie,“ uviedla Kateřina Chajdiaková zo Slovenskej klimatickej iniciatívy.

NECP nateraz podľa nej neprináša opatrenia pre ľudí, ktorí sú citliví na ceny energií a potrebujú pomoc štátu pri energetickej transformácii. Pritom energetická kríza zasiahla najviac práve takéto domácnosti.

Konečná energetická spotreba

Správa uvádza, že konečná energetická spotreba sa v roku 2021 zvýšila o 11 % oproti referenčnému roku. Zavádzanie obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje. Z plánovaných 100 MW inštalovaného výkonu pre vietor máme stále len 3 MW.

Podobne je na tom aj fotovoltika. V reportovaných podkladoch chýbajú údaje o energetickej efektívnosti budov, či štatistiky o domácnostiach, ktoré sú ohrozené energetickou chudobou.

Na dokončenie nosného strategického dokumentu má Slovensko už len dva mesiace. Nejde pritom o jednoduchú aktualizáciu. NECP bude ministerstvá zaväzovať k novým opatreniam a legislatívnym zmenám, ktoré vyplývajú z balíčka Fit for 55,“ upozornila Chajdiaková. Návrh na nové znenie dokumentu však zatiaľ nikto nevidel. Podľa iniciatívy má odborná verejnosť právo sa do prípravy zapojiť a reagovať na návrh svojimi pripomienkami.

Uhlíková neutralita

Slovensko sa v roku 2019 prihlásilo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050. Národný energetický a klimatický plán je strategický dokument z dielne Ministerstva hospodárstva SR. Stanovuje národné ciele pre energetiku a klímu do roku 2030.

Zároveň slúži na koordináciu pri dosahovaní cieľov medzi ministerstvami. Report za roky 2021 – 2022 ukazuje, že sme ako krajina neúspešná pri pokrokoch. Európska komisia pomocou reportov monitoruje a koordinuje dosahovanie spoločných cieľov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.