Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Irak elektráren javys ukoncenie projekt
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. júla 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť ukončila projekt za 1,7 milióna eur v Iraku

Cieľom projektu bolo vypracovanie dizajnu, bezpečnostnej správy pre úložisko, limít a podmienok bezpečnej prevádzky a ďalšej dokumentácie úložiska,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Na projekte spolupracoval slovenský štátny podnik aj s nemeckými spoločnosťami NUKEM Technologies Engineering Services GmbH a BGE Technology GmbH. Spoločnosť JAVYS zodpovedala za analýzu relevantných dokumentov na irackej strane a za ich porovnanie s medzinárodnými štandardmi.

Chýbajúce miesta v irackej legislatíve JAVYS navrhla pokryť príslušnými štandardmi a odporúčaniami Európskej únie či Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. „Naša spoločnosť zodpovedala aj za vypracovanie doplňujúcej dokumentácie v oblasti budúcej prevádzky, limít a podmienok, radiačnej ochrany, inšpekcií, údržby a manažmentu úložiska,“ dodala Žiaková.

Viacero výziev

Projekt v Iraku sprevádzalo podľa Žiakovej od začiatku viacero výziev. Lokalita totiž bola bombardovaná a plienená, množstvo stavebných objektov jadrových zariadení bolo zničených a chátrajúcich, a dokumentácia zariadení a odpadov nebola kompletná.

Existovalo vysoké riziko výskytu opustených žiaričov a veľké neistoty v kontaminácii pôdy. Navyše bolo potrebné sa vysporiadať so značnými neistotami spojenými s inventárom rádioaktívnych odpadov na uloženie. Jednou z najväčších výziev bola jednoznačná požiadavka prijímateľa vybudovať úložisko priamo v lokalite, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti rieky Tigris,“ konštatovala Žiaková.

Ukončenie projektu

Projekt v hodnote 1,7 milióna eur, ktorý financovala Európska komisia v rámci podpory pre Irak, realizovali firmy v lokalite Al-Tuwaitha. Tá sa nachádza približne 14 kilometrov južne od centra Bagdadu.

Projekt realizovalo konzorcium v rokoch 2015 až 2019. Prijímateľom projektu bolo Ministerstvo vedy a techniky v Iraku, ktoré je prevádzkovateľom jadrových zariadení. Administratívne bol projekt ukončený v ostatných týždňoch.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.