Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solarne photovoltaicke panely zelena domacnostiam obnovitelne zdroje
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovenská inovačná a energetická agentúra navýši rozpočet projektu Zelená domácnostiam

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) navýši rozpočet projektu Zelená domácnostiam o 5 mil. eur. Mimoriadne doplnenie zdrojov je určené na financovanie inštalácií, ktoré sú zhotovitelia schopní ukončiť do troch mesiacov. Ako ďalej informuje agentúra, zároveň pripravuje nový projekt, v ktorom bude k dispozícii 140 mil. eur.

Dodatočné prostriedky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach SIEA presunula z iných oblastí podpory z končiaceho Operačného programu Kvalita životného prostredia a rozpočet projektu tým navýšila na možné maximum. Mimoriadne doplnenie o 5 mil. eur má slúžiť najmä na príspevky pre tie inštalácie, pri ktorých je už dodanie technológie isté.

Nové projekty

Chceme, aby boli všetky uvoľnené prostriedky využité, preto vyzývame zhotoviteľov, aby aktivovali iba žiadosti, pri ktorých vedia garantovať dokončenie inštalácie do troch mesiacov od vydania poukážky. Ďalší záujemcovia budú mať šancu využiť podporu z nového projektu, v ktorom bude k dispozícii 140 mil. eur, z čoho viac ako 20 mil. eur bude určených pre Bratislavský kraj,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

K žiadostiam, ktoré si domácnosti zaregistrovali na stránke www.zelenadomacnostiam.sk, budú môcť zhotovitelia aktivovať vydávanie poukážok vo štvrtok 23. marca 2023 od 11.00 až do vyčerpania vyčlenenej sumy. Poukážky k aktivovaným žiadostiam budú vydávané od utorka 28. marca 2023 od 11.00 hod.

Príspevky pre domácnosti

Projekt Zelená domácnostiam bol spustený v roku 2015. Odvtedy podporil vyše 47 000 inštalácií celkovou sumou viac ako 99 mil. eur. Len za posledný rok mali domácnosti možnosť čerpať príspevky na inštalácie tepelných čerpadiel, fotovoltických panelov, slnečných kolektorov a kotlov na biomasu v celkovej sume 45 mil. eur.

Aktuálne majú k dispozícii vydané poukážky v hodnote viac ako 10 mil. eur, ku ktorým ešte zhotovitelia nepodali žiadosti o preplatenie.

Slovenská inovačná a energetická agentúra je štátnou príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR. SIEA poskytuje špecializované činnosti v oblasti energetiky a inovácií, pôsobí ako sprostredkovateľský orgán a implementačná agentúra pre štrukturálne fondy EÚ a zároveň plní úlohy technologickej agentúry.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.