Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrizacna prenosova elektrina vedenie
Foto: ilustračné, GettyImages
31. marca 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vlani zaznamenala nárast výnosov

Kým vlani boli výnosy slovenského prevádzkovateľa elektrizačnej prenosovej sústavy na úrovni 449 miliónov eur, rok predtým to bolo o 88 miliónov eur menej. Spoločnosť za vlaňajšok dosiahla čistý zisk vo výške 18,4 milióna eur.

V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 41 miliónov eur. Ako uviedla spoločnosť SEPS, minuloročný čistý zisk bol ovplyvnený sanáciou straty dcérskej firmy OKTE (organizátor krátkodobého trhu s elektrinou).

Zlé nastavenie systému

Zisk je výsledkom precenenia kapitálových vkladov do našej dcérskej spoločnosti OKTE, v roku 2020 vo výške 91 miliónov eur, ktoré sme poskytli na záchranu OKTE z dôvodu zlého nastavenia systému doplatkov pre zelených barónov. Vďaka tejto účtovnej operácii bude môcť SEPS v budúcom roku vyplatiť akcionárovi, teda prispeje do príjmov štátneho rozpočtu, rekordnú dividendu,“ uviedol na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Z minuloročných výnosov predstavovali výnosy z regulovaných taríf 281 miliónov eur a výnosy z cezhraničnej prevádzky 125 miliónov eur. Výnosy z regulovaných taríf (za prenos, straty pri prenose a systémové služby), ktoré stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, medziročne poklesli o 5,7 %.

Vysoké výnosy tak SEPS nedosiahla na úkor domácností a podnikateľov,“ upozornila firma. Slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústave zaplatil za vlaňajšok historicky najvyššiu daň z príjmu právnických osôb v objeme 31 miliónov eur.

Preinvestovanie financií

Náklady prevádzkovateľa prenosovej siete boli v minulom roku na úrovni 399,8 milióna eur. Z toho stále prevádzkové náklady bez odpisov predstavovali 63 miliónov eur.

Stále prevádzkové náklady bez odpisov v roku 2021 neobsahujú mimoriadne položky, ako sú záporný preceňovací rozdiel a odpis finančnej investície súvisiacej so stratou OKTE v roku 2020,“ vysvetlila spoločnosť, ktorá vlani preinvestovala 47 miliónov eur.

Ako povedal na stretnutí s novinármi Dovhun, spoločnosti sa podarilo za dva a pol roka znížiť prevádzkové náklady o 13 %. „Dosiahli sme to zmeneným prístupom k obstarávaniu tovarov a služieb, obmedzeniami aktivít, ktoré nie sú pre chod spoločnosti nevyhnutné a zmenami organizačnej štruktúry spoločnosti. V porovnaní s rokom 2019 tak prevádzkové náklady poklesli o 13 %, čo predstavuje úsporu 9,4 mil. eur,“ podotkol Dovhun.

Zníženie nákladov

Firme sa podarilo znížiť oproti roku 2019 aj náklady na obstarávanie a to o takmer 11 %, čo predstavuje úsporu viac ako 5,5 milióna eur. Toto zníženie finálnej ceny obstarávaných produktov a služieb podľa Dovhuna dosiahla firma vypovedaním nevýhodných zmlúv a transparentným súťažením dodávateľov.

Medzi konkrétne príklady, keď sa transparentnou súťažou podarilo významne znížiť náklady, patria obstarávania komoditných služieb v oblasti IT, kde sme s minulosťou porovnateľný objem vysúťažili v otvorenej súťaži za sumu nižšiu o 60 %,“ konštatoval Dovhun s tým, že firma znížila aj výdavky na reklamu, a to o vyše 97 %.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.