Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska elektrizacna prenosova sustava seps.png
Foto: ilustračné, maps.google.com
5. novembra 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava uzatvorila s okolitými krajinami zmluvy o havarijnej výpomoci

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) uzavrela zmluvy o havarijnej výpomoci so všetkými prepojenými krajinami. Zmluvy o poskytovaní havarijnej výpomoci uzavrela s prevádzkovateľmi prenosových sústav (PPS), s ktorými má fyzické prepojenie, a to ČEPS, MAVIR, PSE a UKRENERGO.

Ako informovala hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová, ide o ďalší nástroj, s ktorým prevádzkovateľ prenosovej sústavy chce zvýšiť bezpečnú a stabilnú prevádzku elektrizačnej sústavy Slovenska.

Zmluva o poskytnutí havarijnej výpomoci umožňuje zmluvným stranám navzájom si poskytnúť regulačnú elektrinu medzi svojimi kontrolnými oblasťami s cieľom predchádzať havarijným situáciám alebo ich zmierniť.

Havarijná výpomoc je aktivovaná medzi jednotlivými PPS podľa potreby v rôznych intervaloch. „Plne funkčná a vzájomne prepojená sústava v rámci Európy je nevyhnutná pre rozvoj energetických trhov a pre zachovanie bezpečnosti dodávok,“ uvádza Silvia Čuntalová, vrchná riaditeľka SED a obchodu.

V súčasnosti nejestvuje právna povinnosť pre PPS susediacich krajín mať uzatvorené zmluvy o havarijnej výpomoci. „Sú uzatvárané na dobrovoľnej báze ako výsledok rokovaní a dobrých bilaterálnych vzťahov,“ konštatovala Sandra Čičová Kotzigová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.