Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrizacna prenosova elektrina vedenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
3. mája 2021 Ostatné od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava si hrozbu blackoutu nepripúšťa

Našim ľuďom verím. Z našej viny k blackoutu nedôjde,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva SEPS Peter Dovhun.

Slovenská prenosová sústava je súčasťou prepojeného celoeurópskeho systému, v ktorom sa javy prenášajú veľmi rýchlo z jednej prenosovej sústavy do ostatných, a to bez ohľadu na to, či existuje medzi prenosovými sústavami priame prepojenie, alebo nie.

Spolu s využívaním výhod prepojenej európskej sústavy Slovensko tak znáša aj riziká zavlečenia problému zo zahraničia na naše územie.

Krízové situácie

SEPS sa podľa Dovhuna neustále pripravuje na krízové situácie a má na ich riešenie pripravené nástroje aj pracovníkov. Nácvik opatrení na ich zabránenie a testy obnovy elektrizačnej sústavy po blackoute robí pravidelne.

Jedna taká skúška je aktuálne naplánovaná v máji. Mal by byť vytvorený tzv. ostrov v elektrizačnej sústave SR, ktorý bude galvanicky oddelený od zvyšku európskej sústavy. Bude v ňom vytvorený rovnaký stav ako po blackoute a následne s pomocou vodnej elektrárne Gabčíkovo bude oživená časť vlastnej spotreby bloku v Atómových elektrárňach Bohunice a takto bude simulovaný štart bloku,“ vysvetlil Dovhun.

Skúška bezpečnosti

Začiatkom tohto roka sa bezpečnostné systémy kontinentálnej Európy podrobili vážnej skúške. Pre výrazný pád frekvencie na juhu Európy sa rozpadla prepojená európska sústava.

Všetci prevádzkovatelia prenosových sústav a aj SEPS robí všetko pre to, aby takáto situácia nenastala. Keď však porucha nastane, ide o deje prebiehajúce vo veľmi krátkom čase, preto vykonať opatrenie až v momente udalosti nie je možné a na jej zvládnutie treba mať vopred pripravené účinné nástroje, ktoré musia správne reagovať na parametre monitorované priebežne v reálnom čase,“ uzavrel slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.