Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro peniaze investicie obnova
Foto: ilustračné, Gettyimages
17. januára 2022 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenská elektrizačná prenosová sústava plánuje v tomto roku preinvestovať 51 miliónov eur

V minulom roku pritom slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy vynaložil na investície niečo vyše 47 miliónov eur.

Ako uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru komunikácie SEPS Zuzana Bednárová, medzi objemovo najvýznamnejšie investičné akcie v tomto roku patrí výmena vodičov a preizolácia vedenia Moldava – Veľké Kapušany a vedenia Podunajské Biskupice – Vodná elektráreň Gabčíkovo.

Najviac investícií

Rozbiehame stavby v rámci projektu Danube Ingrid prípravou výberu zhotoviteľa na inžiniersku a projekčnú činnosť,“ dodala Bednárová. V roku 2022 bude pokračovať aj výmena vodičov a preizolácia vedenia Sokolnice – Križovany, ktorá by mala byť aj koncom budúceho roka ukončená.

V minulom roku najviac investícií smerovalo na výstavbu a obnovu vedení (41 %) a na výstavbu a obnovu elektrických staníc (35 %). „Objemovo najvýznamnejšia investičná akcia roku 2021 bola realizácia súboru stavieb Transformácia 400/110 kV Bystričany, ktorá je spolufinancovaná z fondu BIDSF. Tento projekt bol v októbri 2021 uvedený do prevádzky a v elektrickej stanici (ESt) Bystričany tým bola nahradená pôvodná transformácia 220/110 kV,“ doplnila Bednárová.

Realizácia tohto súboru stavieb má významnú úlohu pri transformácii regiónu hornej Nitry. V roku 2021 SEPS ukončila práce na výstavbe slovensko-maďarských cezhraničných prepojení.

Lepšie hospodárenie

SEPS predpokladá, že hospodárenie firmy v minulom roku bude lepšie ako rok predtým. „V porovnaní s predchádzajúcim rokom i našim plánom pre rok 2021 dosiahneme s najväčšou pravdepodobnosťou lepší hospodársky výsledok. Konkrétne čísla budeme komunikovať po uzatvorení nášho účtovníctva v druhej polovici prvého kvartálu 2022,“ uzavrela Bednárová.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska.

SEPS prevádzkuje spolu 2 138 kilometrov vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 772 kilometrov 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.